Sepetim (0) Sepetimi Göster
%30
Antik Pers Tarihi | Josef Wiesehöfer | kitapambari.com

Antik Pers Tarihi

Kargoya 3 iş gününde teslim edilir
Antik Pers Tarihi
Antik Pers Tarihi
Telos Yayıncılık
16.80

Antik Pers ülkesi, hem Avrupalılar'ı hem de İranlılar'ı büyüledi ve son dönemde artan bir ilgiyle karşılaştı. Özellikle Batılı entelektüellerin ve araştırmacıların kendilerini salt Avrupalı bakış açısından kurtarma ve yabancı kültürlerle de yeni bir bağlantı kurma çabası, Yunan-Roma dünyasının "kıyısındaki" antik kültürlerin incelenmesine neden oldu. Büyük bir uygarlık birikiminin ürünü olan Eski İran Kültürü bu kapsamda yeniden gündeme geldi: Kurulmuş olan imparatorlukların ekonomik, sosyal ve siyasal niteliklerinin yanı sıra, Ahura Mazda ve Mani'nin geliştirdiği inanç sistemleri büyük bir ilgi odağı oldu.Bu anlamda Antik Pers tarihini incelemek, yalnızca antik döneme ilgi duyan Avrupalıları Hellas ve Roma merkezci dünya görüşü tehlikesinden kurtarmakla kalmayacak, aynı zamanda herkese, antik dönemde yatan ve günümüze kadar etkisini sürdüren değer örneklerini, halk tipolojilerini tanıma, önyargıları aşma ve yabancı olnalar, bilinmeyenler için doğru bakış açısı kazanma olanağı sunacaktır.Son dönemde Eski İran'a ilişkin araştırmalara damgasını vuran ve alışılmış düşüncelerin çoğunun terk edilmesini ya da esnemesini sağlayan, Prof. J. Wiesehöfer'in hazırladığı "Antik Pers Tarihi", karmaşık, gelişkin bu uygarlık hakkında derin bir bilgi kaynağı olma özelliğini taşımaktadır.

 • Açıklama
  • Antik Pers ülkesi, hem Avrupalılar'ı hem de İranlılar'ı büyüledi ve son dönemde artan bir ilgiyle karşılaştı. Özellikle Batılı entelektüellerin ve araştırmacıların kendilerini salt Avrupalı bakış açısından kurtarma ve yabancı kültürlerle de yeni bir bağlantı kurma çabası, Yunan-Roma dünyasının "kıyısındaki" antik kültürlerin incelenmesine neden oldu. Büyük bir uygarlık birikiminin ürünü olan Eski İran Kültürü bu kapsamda yeniden gündeme geldi: Kurulmuş olan imparatorlukların ekonomik, sosyal ve siyasal niteliklerinin yanı sıra, Ahura Mazda ve Mani'nin geliştirdiği inanç sistemleri büyük bir ilgi odağı oldu.Bu anlamda Antik Pers tarihini incelemek, yalnızca antik döneme ilgi duyan Avrupalıları Hellas ve Roma merkezci dünya görüşü tehlikesinden kurtarmakla kalmayacak, aynı zamanda herkese, antik dönemde yatan ve günümüze kadar etkisini sürdüren değer örneklerini, halk tipolojilerini tanıma, önyargıları aşma ve yabancı olnalar, bilinmeyenler için doğru bakış açısı kazanma olanağı sunacaktır.Son dönemde Eski İran'a ilişkin araştırmalara damgasını vuran ve alışılmış düşüncelerin çoğunun terk edilmesini ya da esnemesini sağlayan, Prof. J. Wiesehöfer'in hazırladığı "Antik Pers Tarihi", karmaşık, gelişkin bu uygarlık hakkında derin bir bilgi kaynağı olma özelliğini taşımaktadır.

   Stok Kodu
   :
   9789755451870
   Ebad
   :
   135-195
   Basım Yeri
   :
   İstanbul
   Baskı
   :
   1
   Basım Tarihi
   :
   2003-1
   Kapak Türü
   :
   Karton
   Kağıt Türü
   :
   2. Hamur
   Dili
   :
   Türkçe
 • Yazara Ait Diğer Kitaplar
 • Yorumlar
  • Yorum yaz
   Bu eser hakkında yorum yazarak Puan Kazanabilir, Puanlarınızı Kitap Alış-Verişlerinizde kullanabilirsiniz. (Üyeler İçin)
Kapat