Sepetim (0) Sepetimi Göster
%15
Çukurova Folkloru (İçin) Seksen Kapıya Doksan Değnek Çalmak | Bekir İş

Çukurova Folkloru İçinÇukurova Folkloru (İçin) Seksen Kapıya Doksan Değnek ÇalmakAşık Karayiğit Osman'ın Hikaye Repertuvarı - Düziçi Folklor Kitapları -4

Kargoya 5 iş gününde teslim edilir
Çukurova Folkloru (İçin) Seksen Kapıya Doksan Değnek Çalmak
Çukurova Folkloru (İçin) Seksen Kapıya Doksan Değnek Çalmak Çukurova Folkloru İçin Aşık Karayiğit Osman'ın Hikaye Repertuvarı - Düziçi Folklor Kitapları -4
Çatı Kitapları
25.50
Çukurova'dan yaptığım derleme, deneme ve kitaplaştırma çalışmaları sonucunda Türk Halk Edebiyatı ve tarih boyutlarında ulaştığım kanaatler apayrı bir tartışma konusudur. Cevdet Paşa'nın bölge ile ilgili bizce hakikati yansıtmayan, fevkalâde abartılı tespit ve genellemeleri, derlenen hikâye, efsane, atasözleri ve sair bölge folklor ürünleri ile yüz elli yıldan beri ilk defa sorgulanmıştır. Görülmüştür ki, Cevdet Paşa'nın dinden imandan bîhaber dediği Çukurovalılar/Tecirliler karşı fetvalarıyla, "Biz padişahı gâvur bilirdik," diyebiliyorlar. Aynı folklor ürünlerine bakıldığında İnce Memed ne kadar Çukurovalı'dır sorusunun cevabı ne olacaktır? Bir roman kahramanlarına bir de bölgenin folklor ürünlerine bakıldığında Endülüs'ü yazan Amin Maaloufun ‘oryantalist' üslûbunun, ‘1968 Modelini' Yaşar Kemal Çukurova'yı yazarken kullanmıştır denebilir. Elbette derdim ‘cangama çıkarmak' (durup dururken tartışma çıkarmak) değildir. Elbette ki, yazarımız, ustalığı, büyüklüğü dünyaca kabul edilmiş bir yazardır. Ve yine elbette ki Çukurova'mızda yazarımızın derlemeleri sayesinde Gökyüzü Mavi Kaldı. Romandaki özellikleri ile İnce Memed'in kahramanları, Çukurova'nın yanı sıra dünyanın herhangi bir yerinde yaşamış olabilir. Roman kahramanı, İnce Memed yerine Dadaloğlu olsaydı, ne kadar bizim Dadaloğlu kalırdı acaba? Yiğit, bizim yiğit mi, hakkı ne kadar yeniyor? Kararı, edebiyat tarihçileri verecek.
 • Açıklama
  • Çukurova'dan yaptığım derleme, deneme ve kitaplaştırma çalışmaları sonucunda Türk Halk Edebiyatı ve tarih boyutlarında ulaştığım kanaatler apayrı bir tartışma konusudur. Cevdet Paşa'nın bölge ile ilgili bizce hakikati yansıtmayan, fevkalâde abartılı tespit ve genellemeleri, derlenen hikâye, efsane, atasözleri ve sair bölge folklor ürünleri ile yüz elli yıldan beri ilk defa sorgulanmıştır. Görülmüştür ki, Cevdet Paşa'nın dinden imandan bîhaber dediği Çukurovalılar/Tecirliler karşı fetvalarıyla, "Biz padişahı gâvur bilirdik," diyebiliyorlar. Aynı folklor ürünlerine bakıldığında İnce Memed ne kadar Çukurovalı'dır sorusunun cevabı ne olacaktır? Bir roman kahramanlarına bir de bölgenin folklor ürünlerine bakıldığında Endülüs'ü yazan Amin Maaloufun ‘oryantalist' üslûbunun, ‘1968 Modelini' Yaşar Kemal Çukurova'yı yazarken kullanmıştır denebilir. Elbette derdim ‘cangama çıkarmak' (durup dururken tartışma çıkarmak) değildir. Elbette ki, yazarımız, ustalığı, büyüklüğü dünyaca kabul edilmiş bir yazardır. Ve yine elbette ki Çukurova'mızda yazarımızın derlemeleri sayesinde Gökyüzü Mavi Kaldı. Romandaki özellikleri ile İnce Memed'in kahramanları, Çukurova'nın yanı sıra dünyanın herhangi bir yerinde yaşamış olabilir. Roman kahramanı, İnce Memed yerine Dadaloğlu olsaydı, ne kadar bizim Dadaloğlu kalırdı acaba? Yiğit, bizim yiğit mi, hakkı ne kadar yeniyor? Kararı, edebiyat tarihçileri verecek.
   Stok Kodu
   :
   9786054337613
   Ebad
   :
   16.00x24.00
   Sayfa Sayısı
   :
   520
   Basım Yeri
   :
   İstanbul
   Baskı
   :
   1
   Basım Tarihi
   :
   2012-01
   Kapak Türü
   :
   Ciltsiz
   Kağıt Türü
   :
   2. Hamur
   Dili
   :
   Türkçe
 • Yazara Ait Diğer Kitaplar
 • Yorumlar
  • Yorum yaz
   Bu eser hakkında yorum yazarak Puan Kazanabilir, Puanlarınızı Kitap Alış-Verişlerinizde kullanabilirsiniz. (Üyeler İçin)
Kapat