Sepetim (0) Sepetimi Göster
%20
Mütareke Dönemi | Bilge Orhunlu | kitapambari.com

Mütareke DönemiEmperyalist Batı'nın ve Yerli İşbirlikçilerin Gerçek Yüzü

Mütareke Dönemi
Mütareke Dönemi Emperyalist Batı'nın ve Yerli İşbirlikçilerin Gerçek Yüzü
Kum Saati Yayıncılık
10.40
30 kasım 1918'de Mondoros Mütakere (ateşkes) Antlaşması imzalandıktan sonra girilen süreçte, Türkiye'de kişiler ve kuruluşlar, dayandıkları ve bulundukları tarafları açıkça tayin etmişlerdir. Bu belirginleşme sonucunda, bir kısım yazar ve düşünürler, Milli Mücadeleyi (Milliyetçileri / Ulusalcıları) tutarken, diğer bir kısım yazarlar ise, Milli Mücadele aleyhine tavır alarak, işgalci emperyalist devletlerle aynı bakış açısını ve onların menfaatlerini savunmuşlardır. İşgalci devletlere karşı konulmamasını, onların isteklerine uyulmasını, hatta Yunan işgaline bile onları büyük devletler gönderdiği için karşı çıkılmamasını istemişler ve zehirli yayınları ile halkı bu yönde ikna etmeye çalışmışlardır. Bu bakımdan, Mütareke basını; işbirlikçidir, yaranmacıdır, milli hareket ve tepkilere düşmandır! Mütareke Basını, emperyalizme karşı direnişe ve direnişçilere kötü gözle bakmış; onlaraı adeta emperyalistlere ihbar etmiştir! Bu sebepla Mütareke basını sömürge zihniyetlidir! Buna karşılık; 1919 ve 1920'lerde "Sivas" ve "Ankara" demek, emperyalizme karşı duruş demektir!.. Bağımsızlık ve kurtuluş kavgası demektir!.. Haysiyet ve şeref mücadelesidir!.. Bu kapsam da, Heyet-i Temsiliye bir hareket noktası, Milli Meclis ise Türk'ün yeniden dirildiği bir devrim yuvasıdır!.. İşte bu millici ve anti emperyalist, bağımsızlıkçı mücadelenin karşısında yer alan basın, tarihimizde "Mütareke Basını" adıyla yer almıştır!
 • Açıklama
  • 30 kasım 1918'de Mondoros Mütakere (ateşkes) Antlaşması imzalandıktan sonra girilen süreçte, Türkiye'de kişiler ve kuruluşlar, dayandıkları ve bulundukları tarafları açıkça tayin etmişlerdir. Bu belirginleşme sonucunda, bir kısım yazar ve düşünürler, Milli Mücadeleyi (Milliyetçileri / Ulusalcıları) tutarken, diğer bir kısım yazarlar ise, Milli Mücadele aleyhine tavır alarak, işgalci emperyalist devletlerle aynı bakış açısını ve onların menfaatlerini savunmuşlardır. İşgalci devletlere karşı konulmamasını, onların isteklerine uyulmasını, hatta Yunan işgaline bile onları büyük devletler gönderdiği için karşı çıkılmamasını istemişler ve zehirli yayınları ile halkı bu yönde ikna etmeye çalışmışlardır. Bu bakımdan, Mütareke basını; işbirlikçidir, yaranmacıdır, milli hareket ve tepkilere düşmandır! Mütareke Basını, emperyalizme karşı direnişe ve direnişçilere kötü gözle bakmış; onlaraı adeta emperyalistlere ihbar etmiştir! Bu sebepla Mütareke basını sömürge zihniyetlidir! Buna karşılık; 1919 ve 1920'lerde "Sivas" ve "Ankara" demek, emperyalizme karşı duruş demektir!.. Bağımsızlık ve kurtuluş kavgası demektir!.. Haysiyet ve şeref mücadelesidir!.. Bu kapsam da, Heyet-i Temsiliye bir hareket noktası, Milli Meclis ise Türk'ün yeniden dirildiği bir devrim yuvasıdır!.. İşte bu millici ve anti emperyalist, bağımsızlıkçı mücadelenin karşısında yer alan basın, tarihimizde "Mütareke Basını" adıyla yer almıştır!
   Stok Kodu
   :
   9786053921042
   Ebad
   :
   13.50x21.00
   Sayfa Sayısı
   :
   458
   Baskı
   :
   2
   Basım Tarihi
   :
   2010
   Kapak Türü
   :
   Ciltsiz
   Kağıt Türü
   :
   2. Hamur
   Dili
   :
   Türkçe
 • Yorumlar
  • Yorum yaz
   Bu eser hakkında yorum yazarak Puan Kazanabilir, Puanlarınızı Kitap Alış-Verişlerinizde kullanabilirsiniz. (Üyeler İçin)
Kapat