Sepetim (0) Sepetimi Göster
%15
Bilgi Kuramı | Adnan Ömer Ustaoğlu | kitapambari.com

Bilgi KuramıKarl Popper'in Eleştirel Akılcılığı Üzerine

Kargoya 3 iş gününde teslim edilir
Bilgi Kuramı
Bilgi Kuramı Karl Popper'in Eleştirel Akılcılığı Üzerine
Araştırma Yayınları
8.50
Bilgi, gizemli bir sözcüktür. Bu gizemin şifresinin çözülmesi, sırrına ulaşılması öteden beri felsefenin temel problem alanlarından birisidir. Bilginin ne olduğunu, nasıl üretildiğini, nasıl geliştiğini, kapsamını, ölçütünü anlamak ve açıklamak bilgi kuramının konusunu oluşturur. Bilgi araştırma konusu yapılırken onu üreten zihniyetin (ister bireysel olsun, ister toplumsal olsun) kültürün, ideolojinin, yaşantının, beklentinin, ihtiyaçların da araştırılması gerekir. Bilginin üretim sürecinde kullanılan yöntem ve teknikler, tavır veya tarz sorunun aydınlatılması için yeterli olmayabilir. Ayrıca bilgi önermeleri ve eğitim de araştırma konusu yapılmalıdır. Bilginin tam olarak anlaşılması için bilgi sürecine etki eden faktörlerin doğru bir şekilde betimlenmesi gerekir. Onun gizemini çözmek için bilginin arka planının araştırılması gerekir. Bilgi nasıl üretilir? Her bilgi üreticisinin, akademisyenin belki de en fazla felsefecilerin sorması gereken soru budur.
 • Açıklama
  • Bilgi, gizemli bir sözcüktür. Bu gizemin şifresinin çözülmesi, sırrına ulaşılması öteden beri felsefenin temel problem alanlarından birisidir. Bilginin ne olduğunu, nasıl üretildiğini, nasıl geliştiğini, kapsamını, ölçütünü anlamak ve açıklamak bilgi kuramının konusunu oluşturur. Bilgi araştırma konusu yapılırken onu üreten zihniyetin (ister bireysel olsun, ister toplumsal olsun) kültürün, ideolojinin, yaşantının, beklentinin, ihtiyaçların da araştırılması gerekir. Bilginin üretim sürecinde kullanılan yöntem ve teknikler, tavır veya tarz sorunun aydınlatılması için yeterli olmayabilir. Ayrıca bilgi önermeleri ve eğitim de araştırma konusu yapılmalıdır. Bilginin tam olarak anlaşılması için bilgi sürecine etki eden faktörlerin doğru bir şekilde betimlenmesi gerekir. Onun gizemini çözmek için bilginin arka planının araştırılması gerekir. Bilgi nasıl üretilir? Her bilgi üreticisinin, akademisyenin belki de en fazla felsefecilerin sorması gereken soru budur.
   Stok Kodu
   :
   9789756788172
   Ebad
   :
   135-210
   Sayfa Sayısı
   :
   151
   Basım Yeri
   :
   Ankara
   Baskı
   :
   1
   Basım Tarihi
   :
   2004
   Kapak Türü
   :
   Karton
   Kağıt Türü
   :
   2. Hamur
   Dili
   :
   Türkçe
 • Yorumlar
  • Yorum yaz
   Bu eser hakkında yorum yazarak Puan Kazanabilir, Puanlarınızı Kitap Alış-Verişlerinizde kullanabilirsiniz. (Üyeler İçin)
Kapat