Sepetim (0) Sepetimi Göster
%22
Evrâk-I Leyâl | Cenap Şahabettin | kitapambari.com

Evrâk-I LeyâlŞiirler

Kargoya 1 iş gününde teslim edilir
Evrâk-I Leyâl
Evrâk-I Leyâl Şiirler
Dergah Yayınları
9.36
Servet-i Fünun şiirinin Tevfik Fikret ile birlikte önde gelen adlarından olan Cenap Şahabettin (1870-1933) şairliği kadar nesirleriyle de büyük ilgi uyandırmış bir şahsiyettir. Dergilerde yayımladığı şiirleri üzerinde çeşitli değiştirmeler yaptığı anlaşılan Cenap Şahabettin, şiirlerini Evrâk-ı Leyâl adı altında toplamak istemişse de bu gerçekleşmemiştir. Şiir kitabının adı olarak düşündüğü bu ad ile nesirlerini topladığı Evrak-ı Eyyam arasındaki karşıtlık dikkati çeker, Cenap Şahabettin'in şiirlerini Evrâk-ı Leyâl adıyla toplamak istediğine dair kayıtlar mevcutsa da onun bu kitabı yayımlamadığını biliyoruz.
Ali İhsan Barlas'ın evrakı arasında bulduğumuz bir Evrâk-ı Leyâl nüshası bu kitabın basılması için hazırlıkların başlamış olduğunu göstermektedir. Eserde şiir sanatını çok ciddiye alan Cenap Şahabettin'in Ali İhsan Barlas tarafından derlenen şiirleri bulunmaktadır.
"Kim şi'ri yıkarsa düşmanımdır Her düşman-ı şi're düşmanım ben" diyen Cenap, ömrü boyunca şiirle uğraşmıştır. Dil konusundaki yanılgısı bugün onun şiirlerini hayatımızdan uzaklaştırmış olsa da kim kar yağdığında "Elhan-ı Şitâ"yı hatırlamaz. Bugünün romantizme susamış görünen okuyucularının Cenap Şahabettin'in şiirlerini okumaktan haz duyacaklarını umuyoruz.
Kapat