0
Sepetiniz Boş
0

Anasayfa / Edebiyat / Anı - Mektup - Günlük / Büyük Harbe Nasıl Girdik?

%37
Büyük Harbe Nasıl Girdik?

Büyük Harbe Nasıl Girdik?

Yazar: Rauf Ahmet

Kategori: Anı - Mektup - Günlük

Yayınevi: Cümle Yayınları

Stok: 5

70 ₺

44.1 ₺

KİTAP HAKKINDA

Rauf Ahmet'in kaleme aldığı Büyük Harbe Nasıl Girdik? yazı dizisi 24 Şubat 1930 tarihinden başlayarak 38 bölüm olarak Milliyet gazetesinden tefrika edilmiştir. Rauf Ahmet'in tefrikaya ilişkin verdiği şu bilgiler metnin önemini belirginleştirmektedir.

Milliyetin neşretmekte olduğu tefrika tam manasıyla tarihi bir eserdir. Her noktası resmi vesikalara itimada şayan (layık) şehadetlere (şahitliklere) müstenittir (dayalı). Tearuz eden malumat (birbiriyle çatışan bilgiler) ve şehadetler tarih ilminin kabul ettiği usullerle kabul olunmuştur. (...) Vukuatı (olan biteni) delillere istinat ettirerek hikayeyi ettim. Bu vazifeleri samimiyetle, hüsnüniyetle (iyi niyetle) yapmağa çalıştım.

Yazdığım tarih faslında muteber vesikalara itimada layık şifahi (sözlü) ve tahriri (yazılı) şehadetlere istinat etmeyen hiçbir nokta yoktur. Hatta şahıslar arasında geçen muhavereler (karşılıklı konuşmalar) bile kendilerinin veya muhataplarının şehadetlerine müstenittir. Hasılı ilmi medlul (deliller) ile bir tarihtir. Son zamanlarda gazetelerimizde revaç (rağbet) bulan tarihi romanlardan değildir.(...) Biz yanlış veya doğru yapılmış olsun Harb-i Umumi'ye nasıl sürüklendiğimizi göstermek istiyoruz.

1. Dünya Savaşı'nın başlangıcının 100.yılını münasebetiyle,yayınevimiz dünyanın düzenini dönüştüren bu büyük olaya ilgisiz kalmamış, konunun bizi ilgilendiren yönüne ışık tutmak üzere gazete sayfalarında unutula bu önemli tefrikayı günümüze taşımayı görev edinmiştir.

Ürün Detayı

Sayfa Sayısı: 199
Yayın Tarihi: 2015
Cilt Tipi: Ciltsiz
ISBN:9786056537523
Kağıt Cinsi: 2. Hamur
Baskı Sayısı : 1
Boyut : 14cm x21cm
Dil:Belirtilmemiş
Güncellenme tarihi: 2023-04-17

Müşteri Yorumları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR