0
Sepetiniz Boş
0

Anasayfa / Egitim Basvuru / Gezi / Türkiye / Araştırma-İnceleme-Kuram / Finansal Piyasalar

%25
Finansal Piyasalar

Finansal Piyasalar

Yazar: Gönül Alkan

Kategori: Araştırma-İnceleme-Kuram

Yayınevi: Zeus Kitabevi

Stok: 0

0 ₺

KİTAP HAKKINDA

Modern finansın ortaya çıkışı 19.yüzyıl olarak kabul edilse de finansmanın tarihçesine baktığımızda ilk fınansal işlemlerin vadeli işlemler olduğuna ilişkin bulgulara rastlanmıştır.

Kayıtlardaki ilk vadeli sözleşmesinin Eski Yunan'daki Milet'li filozof Thales'in kışın, bahardaki zeytin hasadı için yağhaneler üzerine yaptığı ve günümüzdeki alım opsiyonlarına benzeyen pazarlıklar olduğu bilinmektedirl. İlk çağlarda bankacılık hizmetleri din ile iç içe sunulmuştur.

Güvenilir kimseler olarak görülen rahiplerin Mezopotamya'daki Kızıl Tapınak'ta bankacılık işlemleri yaptıkları bilinmektedir. O dönemde tapınaklar bir tür bankacılık işlevi görmüşlerdir2. Faizle ilgili ilk düzenlemelerin de M.Ö. 2000'li yıllarda Hammurabi Kanun'larında yer aldığına ilişkin çeşitli bilgiler farklı kaynaklarda belirtilmektedir . Hammurabi Yasaları kredi, kefalet, faiz ve garanti ile ilgili yaklaşık 150 madde içermektedir. Servet sahibi kişiler o dönemde rahiplerin dürüstlüklerine güvenmişler ve varlıklarını tapınakların güvencesine emanet etmişlerdir. Bilinen en eski Babil bankaları Egibi ve Neboahiddin adlarını taşımaktadır. Bu kurumlar şarap satışı, emlak işleri ve esir ticareti ile uğraşmışlar, mevduat ve emanet kabul etmişler, rehin karşılığı borç vermişler ve noterlik yapmışlardır4 Günümüze ulaşan en eski bankacılık yasaları Eshunnanca Krallığı'ndadır.(Yaklaşık M.Ö.2000)

Ürün Detayı

Sayfa Sayısı: 272
Yayın Tarihi: 2014
Cilt Tipi: Ciltsiz
ISBN:9786055348250
Kağıt Cinsi: 2. Hamur
Baskı Sayısı : 1
Boyut : 15cm x21cm
Dil:Belirtilmemiş
Güncellenme tarihi: 2022-12-09

Müşteri Yorumları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR