0
Sepetiniz Boş
0

Anasayfa / Edebiyat / Araştırma-İnceleme-Referans / Edebiyatta İsyan

%27
Edebiyatta İsyan

Edebiyatta İsyan

Yazar: Şerif Temurtaş

Kategori: Araştırma-İnceleme-Referans

Yayınevi: Somut Yayınları

Stok: 5

45 ₺

32.85 ₺

KİTAP HAKKINDA

Edebiyat ve İsyan Şerif Temurtaş’ın dergilere gönderdiği şiir sanatına ilişkin yazıları içeriyor. Eserde yanıtlanan ana soru “şairlerin sorumlulukları nelerdir,” sorusu. Şerif Temurtaş’a göre şairin, her coğrafyada ve her dönemde hem bağlı bulunduğu topluma hem de insanlığa ilişkin sorumlulukları vardır. Sırtını yaşadığı toplumun sorunlarına dönerek, dünyada yaşanan olumsuzlukları görmezden gelerek şiir yazmak kabul edilebilir bir şiirsel duruş değildir. Şair yazarın üreterek topluma karşı sorumluluğunu yerine getirirken gerçeklerden kaçmadan yaşananı yazmalıdır.

ŞerifTemurtaşsöze“neyeyararedebiyatbiritirazbirisyanbarındırmıyorsa!”diyerekbaşlıyor.Şairingörevi;söylenemeyenisöylemek, karşı durulamayana karşı durmak, içinde yaşadığı toplumdan ve dünyadan çok daha önde yürümektir. Çünküedebiyatbaştanbaşaisyanetmektir.

Eserboyuncatoplumcugerçekçişiirveedebiyatgeleneğinehaklıövgüleryeralmakta.EnverGökçe,A.Kadir,GültenAkın,HasanHüseyin,RefikDurbaş,VeyselÇolak,YaşarKemal,AhmetErhangibiustalarınadlarıanılmakta.Toplumcugerçekçigelenekinsandan,ezilenden,sömürülendenyanatavıralarakbendeğil,bizdiyebilmeyibaşarabilmiştir.

“Haksızlığabaşkaldırmayanşair,yazarolamaz.”diyenşairebizdeselamolsundiyelim.Söyledikleriyledeyazdıklarıyladayarayamerhemolmayaçalışandiğerbütünsorumluluksahibisanatçılaraolduğugibi…

Hatice Eğilmez Kaya

Ürün Detayı

Sayfa Sayısı: 43
Yayın Tarihi: 6-2023
Cilt Tipi: Ciltsiz
ISBN:9786057102454
Kağıt Cinsi: 2. Hamur
Baskı Sayısı : 1
Boyut : 14cm x20cm
Dil:Belirtilmemiş
Güncellenme tarihi: 2023-06-05

Müşteri Yorumları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR