0
Sepetiniz Boş
0

Anasayfa / Edebiyat / Derleme / Queer Tahayyül

%30
Queer Tahayyül

Queer Tahayyül

Yazar: Kolektif

Kategori: Derleme

Yayınevi: Sel Yayıncılık

Stok: 0

48 ₺

33.6 ₺

KİTAP HAKKINDA

Queer kelimesi Türkçede garip, tuhaf, yamuk gibi anlamlara geliyor. Bunun yanı sıra argoda ibne demek. Queer kuramının merkezinde de acayip, tuhaf, yamuk, anormal, iğrenç, aşağılık olana; normatif alanın dışında kalana; bu alanın dışında bırakılana; normu ihlal edene bir gönderme ve bu kötüyü, anormali yeniden anlamlandırma imkanı yatıyor.

Önemli olan, queer kuramını LGBT’lere özgü bir kimlik politikası olarak okuma tuzağına düşmemektir - en azından bizim tercih ettiğimiz queer okuması buna direnmekte, daha ziyade bir kimliksizleşme önerisi olarak ortaya çıkmaktadır. Normali, normalliği kuran normların kuruluş ve işleyiş yapısını sorgularken amacı kenarda kalanın merkeze çağrılması değil, bizzat merkezin darmaduman edilmesidir.

Biz bu derlemede biraraya getirdiğimiz metinlerin seçiminde, bu kimliksizleşme vurgusunu; hem de konu çeşitliliğini yansıtmaya çalıştık. Bu sırada, alanda öne çıkan isimleri okuyucuyla tanıştırmayı amaçladık. Bu vesileyle karşılaşmanın yabancı literatüre erişimi olmayan okuyucular için heyecan verici olmasını umuyoruz.

Ürün Detayı

Sayfa Sayısı: 430
Yayın Tarihi: 2016
Cilt Tipi: Ciltsiz
ISBN:9789755706115
Kağıt Cinsi: 2. Hamur
Baskı Sayısı : 2
Boyut : 14cm x20cm
Dil:Belirtilmemiş
Güncellenme tarihi: 2023-04-17

Müşteri Yorumları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR