0
Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.
0

Anasayfa / İslam / Diğer / Evliliğin Hüküm ve Hikmetleri

%33

Evliliğin Hüküm ve Hikmetleri

Yazar: İmam-ı Gazâlî

Kategori: Diğer

Yayınevi: Semerkand Yayınları

Stok: 0

72 ₺

48.24 ₺

KİTAP HAKKINDA

Yüce Allah’ın eşsiz güzellikteki nimetlerinden biri de sudan bir insan yaratması, ona bir nesep ve soy belirlemesidir. O, bunun için insanlara şehevî arzuları hâkim kılarak bu şekilde onları evlenip çocuk sahibi olmaya mecbur etti. Ayrıca bu sayede, zaruri olarak nesillerinin devamını sağladı.

Sonra yüce Allah, neseplerin korunmasına büyük önem verdi ve nesebi; çok şerefli, hatırlı, kıymetli bir şey yaptı; bu sebeple zinayı haram kıldı; ondan uzaklaştırmak ve sakındırmak için onu aşırı derecede kötüledi; zina etmenin çirkin bir iş olduğunu belirtti. Bunun yanında, insanları evlenmeye teşvik ederek onu övüp emretti.
Şüphesiz evlilik, insanın dinini güzel yaşamasına bir yardımcıdır. Evlilik şeytanı hor ve hakir bırakan ve ona karşı insanı koruyan sağlam bir kaledir.

Nikah, Hz. Peygamberleri’in [s.a.v], ahirette diğer peygamberlere karşı ümmetinin çokluğu ile övünmesine bir sebeptir. Hal böyle olunca, onun yollarını araştırmak, usul ve âdabını korumak, maksat ve hedeflerini açıklamak, kısım ve bölümlerini tesbit edip bilmek son derece gerekli olmaktadır.

Ürün Detayı

Sayfa Sayısı: 192
Yayın Tarihi: 2019
Cilt Tipi: Ciltsiz
ISBN:9786051595146
Kağıt Cinsi: 2. Hamur
Baskı Sayısı : 1
Boyut : 14cm x21cm
Dil:Belirtilmemiş
Güncellenme tarihi: 2023-01-29

Müşteri Yorumları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR