0
Sepetiniz Boş
0

Anasayfa / Sosyoloji / Diğer / Sözleşme Kültürü ve İlk Müslüman Toplum

%35
Sözleşme Kültürü ve İlk Müslüman Toplum

Sözleşme Kültürü ve İlk Müslüman Toplum

Yazar: Mustafa Arslan

Kategori: Diğer

Yayınevi: Pınar Yayınları

Stok: 5

92 ₺

59.8 ₺

KİTAP HAKKINDA

Elinizdeki bu kitapta  önemli bir konu olan İslam ve toplum özellikle de Müslüman toplumun ilk oluşumu konuları ele alınmaktadır. Dinin toplumsallaşması ve hayatiyetini devam devam ettirmesi açısından ilk dini topluluk bir din için çok önemlidir. Dinler buna göre şekillenir; varlığının devamı bu ilk topluluğun direnç ve başarısına bağlıdır.

Hz. Muhammed (sav) parçalı yapıya dayalı bir toplumda farklılıkları en aza indirerek bütüncül bir dini topluluk oluşturmayı başarmıştır. Bu başarısının arkasında yeni dinin etkin mesajı yanında, kendine has liderlik kabiliyeti ve toplumunun yüksek siyasi kültürüne hakimiyeti yatmaktadır. Kitap bu başarının temelinde, yeni dinin mesajına ve kendi kişiliğine uygun olarak, Hz. Peygamberin sözleşme ve ittifaklara verdiği aşırı önemin yattığını sürmektedir. Medine'nin iç ve dış tehditlerle dolu ilk dönem sosyal kaos ortamında Hz. Muhammed (sav), sözleşme kültürünün mükemmel bir örneği olan Kardeşleştirme (mu`ahat) ile ilk dini toplumsallaşma deneyimini başarı ile gerçekleştirmiştir. Akabinde diğer sosyal gruplarla, çevre kabile ve devletleriyle gerçekleştirdiği sözleşme ve ittifaklarla başarı ve yönteminin tesadüfi ve geçici olmadığını göstermiştir.

İslam'ın ilk dönemlerine yönelik analizlerin ülkemizde daha çok tarihsel düzlemde  kaldığı bir gerçektir. Bu tarihsel hakikatlerin sosyolojik ve antropolojik  perspektifle değerlendirilmesi, bu tarz çalışmaların batılı tekelden kurtulup bu konuda yerli telif çalışmaların yapılması gittikçe artan bir önem arz etmektedir. Elinizdeki eser bu amaca mütevazi bir katkı sunmak amacı ile kaleme alınmıştır.

Ürün Detayı

Sayfa Sayısı: 197
Yayın Tarihi: 2016
Cilt Tipi: Ciltsiz
ISBN:9789753523882
Kağıt Cinsi: 2. Hamur
Baskı Sayısı : 2
Boyut : 13cm x21cm
Dil:Belirtilmemiş
Güncellenme tarihi: 2023-03-06

Müşteri Yorumları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR