0
Sepetiniz Boş
0

Anasayfa / İslam / Edebiyat - Roman / Hacı Bektaş-ı Veli ve Bektaşilik

%32
Hacı Bektaş-ı Veli ve Bektaşilik

Hacı Bektaş-ı Veli ve Bektaşilik

Yazar: M. Es'ad Coşan

Kategori: Edebiyat - Roman

Yayınevi: Server Yayınları

Stok: 6

285 ₺

193.8 ₺

KİTAP HAKKINDA

XIII. yüzyılda Anadolu'da yaşamış olan Hacı Bektâş-ı Velî; devrinin kaynaklarında hakkında bilgi bulunamamasına rağmen vefatından sonraki dönemde üzerinde çokça spekülasyon yapılan bir şahsiyettir. Hacı Bektâş-ı Velî'nin kişiliğinin ve ona izafe edilen bir mektep olarak Beştâşîlik'in mahiyetinin daha iyi ve net anlaşılması için onun yaşadığı dönem malzemelerine bakmak gerekir ki bunların başında da yazdığı kitapları gelir. Hacı Bektâş-ı Velî'nin en başta gelen ve en hacimli eseri ise Makâlât'tır.

Merhum M. Es'ad Coşan Hocaefendi, Makâlât'ı ele aldığı uzun, meşakkatli ve titiz çalışmaları neticesinde, Bektâşîlik konusunu, bilimsel yöntemlerle ve pek çok yönüyle açıklığa kavuşturmuş, Hacı Bektâş-ı Velî'nin, kökleri Ahmed-i Yesevî'ye dayanan bir mutasavvıf olduğunu ortaya koymuştur.

Bu kitapta bulunan yazıların önemli bir kısmı, müellifin akademik çalışmalarında yer verdiği metinlerdir. Bir kısmı da çeşitli yerlerde yapmış olduğu konuşma ve vermiş olduğu konferansların deşifre edildikten sonra yayına hazır hâle getirilmiş halleridir.

Ürün Detayı

Sayfa Sayısı: 293
Yayın Tarihi: 2019
Cilt Tipi: Ciltli
ISBN:9789752420434
Kağıt Cinsi: 2. Hamur
Baskı Sayısı : 1
Boyut : 17cm x25cm
Dil:Belirtilmemiş
Güncellenme tarihi: 2023-05-15

Müşteri Yorumları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR