0
Sepetiniz Boş
0

Anasayfa / Edebiyat / Eleştiri, İnceleme, Kuram / Modern Epik - Goethe’den Marquez’e Dünya Sistemi

%32
Modern Epik - Goethe’den Marquez’e Dünya Sistemi

Modern Epik - Goethe’den Marquez’e Dünya Sistemi

Yazar: Franco Moretti

Kategori: Eleştiri, İnceleme, Kuram

Yayınevi: Ketebe Yayınları

Stok: 32

99 ₺

67.32 ₺

KİTAP HAKKINDA

Sahiden, modern bir epiğe ihtiyaç var mıydı? Yahut bizi eski dünyaların ateşin kahramanlarının yolculuklarına davet eden epik gelenek, modern dünyanın parçalanmış gerçekliği karşısında kendisini olduğu gibi muhafaza edebilir miydi? 
Franco Moretti, Modern Epik’te, Faust, Moby Dick, Nibelung Yüzüğü, Ulysses, Çorak Ülke ve Yüzyıllık Yalnızlık gibi “kusurlu başyapıtları” merkeze alıyor ve nasıl sınıflandırılacakları konusunda tartışmalara yol açan bu eserleri dünya metinleri dediği yepyeni ve özgün bir kategoriye dahil ediyor. Zamanın ve mekânın silikleştirilerek çoğaltıldığı; hikâyelerin üst üste yığılmasıyla katmanların artırıldığı; seslerin iç içe geçtiği; şiddetin inkârıyla kahramanın eylem(sizlik)inin meşrulaştırıldığı bu metinler, birbirlerinden oldukça farklı görünmelerine rağmen Moretti’nin kuşatıcı bakışıyla tek çatı altında toplanıyor.

Modern Epik, edebiyatın ve estetiğin sınırlarını aşarak toplum-birey-devlet ilişkilerini disiplinlerarası bir zeminde ele alıyor ve modern epiğin insanlığın evrensel bireyini yaratmada izlediği yolu gösteriyor.

“Yaşayan” ve bireysellikten koparılamaz bir bütün... Bir kahraman sayesinde şekil alan ve kendini onda tanıyan bir dünya.

Ürün Detayı

Sayfa Sayısı: 304
Yayın Tarihi: 5-2023
Cilt Tipi: Ciltsiz
ISBN:9786256999732
Kağıt Cinsi: 2. Hamur
Baskı Sayısı : 1
Boyut : 13.5cm x21cm
Dil:Belirtilmemiş
Güncellenme tarihi: 2023-05-14

Müşteri Yorumları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR