0
Sepetiniz Boş
0

Anasayfa / Çocuk Kitapları / Etkinlik Kitapları / Ben de Şiir Yazabilirim

%33
Ben de Şiir Yazabilirim

Ben de Şiir Yazabilirim

Yazar: Türkan Alvan

Kategori: Etkinlik Kitapları

Yayınevi: Kelime Yayınları

Stok: 514

30 ₺

20.1 ₺

KİTAP HAKKINDA

Şiir, büyük ve hassas ruhların Müziğidir. Voltaire

İnsanın yeryüzünde var olduğu tarih kadar eskidir şiir. Çoğu kez bizleri sevindiren heyecanlandıran üzen olaylar karşısında uzun cümlelerin yetersiz kaldığı durumlarda anlatmak istediklerimizi belki de tek bir mısra ile şiirle anlatabiliriz. Şiir tadında yaşamaya çocukluk yıllarından başlamak isteyenler için Kelime Yayınları´ndan, çocuklarımıza yönelik eğlenceli eğitim serisinden Ben de Şiir Yazabilirim - Diri Ozanlar Derneği isimli kitap, Eylül ayının ilk günlerinde raflardaki yerini alacak.

Kitap çocuklarımıza en eski söz sanatı olan şiirin yüzyıllar boyunca geçirdiği yolculuğu, dünya ve Türk edebiyatındaki yerini ve şiirle ilgili merak edilen ayrıntıları anlatıyor. Dr. Türkân Alvan´ın çocuklara yönelik gerçekleştirdiği bu çalışmada ayrıca Türk edebiyatının usta şairlerinin şiire bakışları ve en güzel şiirlerinden örnekler bulunuyor. Şiir nedir sorusuyla başlayan kitapta şiirin yapı taşları, Türk şiirinden incelemeli örneklerle çocuklarımıza çoklu zekâ kuramı ile anlatılıyor.

Şiirin aslında bir yaşama sanatı olduğu vurgulanan Ben de Şiir Yazabilirim kitabında, çocuklarımıza dünyayı daha güzel görmelerini sağlayacak bakış açısı kazandırılıyor. Şiir alanına sinema salonuna girer gibi girilmez. Kişilik kazanmak gerekir ilkin, diyor Salah Birsel. Öyleyse şiir yazmak için sadece şiir yazım kurallarını öğrenmek yetmiyor. Şiir yazmak için okumak ve de hayat boyu iyi bir okuyucu olmak gerekiyor. Kişilikli birey olmanın yolu da çocukluktan itibaren başlıyor.

Çocukluk yıllarından itibaren şiirle tanışan bireyler insana, doğaya ve yaşama daha saygılı ve daha barışçı bir şeyler olabiliyor. Yazar Dr. Türkan Alvan´ın söylemiyle İlkokul yıllarından itibaren hemen herkes şiir yazmaya özenir; kendine göre iyi kötü bir şeyler karalar. Ancak, şiir yazmak son derece özel bir iştir. Özdemir Asaf, şiir yazmanın insanı farklı ve özel kıldığını şöyle anlatır: Her insanın bir öyküsü vardır, ama her insanın bir şiiri yoktur. Ben de Şiir Yazabilirim - Diri Ozanlar Derneği kitabını okuyan çocuklar, küçük yaşlarında çok özel bir dünya olan şiirle ve büyük şairlerle tanışma fırsatını yakalıyor. Kitabın sonunda yer alan etkinlikler bölümünde ise çocuklarımıza şiir yazım kuralları eğlenceli ve farklı bir üslupla öğretilerek onları da şiir yazmaya teşvik ediyor.

Kelime Yayınları´ndan çıkan Ben de Şiir Yazabilirim - Diri Ozanlar Derneği kitabının yayın yönetmenliği Asya Çağlar´a, editörlüğü Ümmühan Özkan´a çizimler ve tasarım ise Can Baytak´a ait.

Dr. Türkân Alvan: 1973 yılında Afyonkarahisar´da doğdu. İlk ve orta öğrenimini memleketinde tamamladıktan sonra 1996 yılında Boğaziçi Üniversitesi, Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. İstanbul Üniversitesi, Eski Türk Edebiyatı bölümünde 1998 yılında yüksek lisansını ve 2006 yılında doktorasını bitirdi. Evli ve iki çocuk annesidir. Hâlen özel bir eğitim kurumunda Türkçe öğretmenliği yapmaktadır.

Ürün Detayı

Sayfa Sayısı: 108
Yayın Tarihi: 2000
Cilt Tipi: Ciltsiz
ISBN:9789944343510
Kağıt Cinsi: 2. Hamur
Baskı Sayısı : 1
Boyut : 20cm x20cm
Dil:Belirtilmemiş
Güncellenme tarihi: 2023-04-17

Müşteri Yorumları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR