0
Sepetiniz Boş
0

Anasayfa / Akademik / Hukuk / İdare Hukuku / İdari İşlemin Yetki Unsuru

%1
İdari İşlemin Yetki Unsuru

İdari İşlemin Yetki Unsuru

Yazar: Güher Ulu

Kategori: İdare Hukuku

Yayınevi: Seçkin Yayıncılık

Stok: 0

245 ₺

242.55 ₺

KİTAP HAKKINDA

İncelemekte olduğunuz bu kitapta, idarî işlemin beş unsurundan biri olan yetki unsuru incelenmektedir. İdari işlem teorisi, idare hukukunun özünü oluşturur, idari işlem teorisinin özünü de idari işlemin yetki unsuru oluşturur. Dolayısıyla idarî işlemin bir unsuru olarak yetki, idare hukukunun en önemli konusudur. Bu önemine rağmen, Türk idare hukuku doktrininde, idari işlemin yetki unsuruna hak ettiği önem verilmemiştir. Bu konuda yazılmış bir monografi de bulunmamaktadır. Hatta idare hukuku ders kitaplarında kendisine en az yer ayrılan konulardan birisi de maalesef idarî işlemin yetki unsurudur.

Oysa Türk idare hukukunun kaynağı olan Fransız idare hukuku doktrini idarî işlemin yetki unsuru konusunda fevkalade zengindir. İdari işlemin yetki unsuru üzerinde yazılmış pek çok kitap ve makale vardır. İşte elinizde tuttuğunuz monografi, Türk idare hukuku doktrinindeki bu eksikliği bir ölçüde de olsa gidermeyi amaçlamaktadır. Kitabın sayfalarına bakılınca görüleceği gibi, çalışmada çok yoğun olarak Fransız idare hukuku kaynakları kullanılmıştır.

Çalışmada yetki unsuru, doktrin, mevzuat ve içtihat açılarından ayrıntılı olarak incelenmiştir. Çalışma, bu haliyle Türk idare hukuku doktrininde yetki konusunda yapılmış en kapsamlı çalışmadır. Kitap üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde yetki kavramı tanımlanmakta, ikinci bölümde yetki çeşitleri, yetki kuralları ve yetkisizliği gideren hâller ve nihayet üçüncü bölümde yetki unsurunda sakatlık hâlleri ve bunların yaptırımları incelenmektedir.

Konu Başlıkları
Hukukta Yetki Kavramı ve İdari İşlemin Bir Unsuru Olarak Yetki
Kişi, Konu, Yer ve Zaman Bakımından Yetki
İdari İşleme Hâkim Olan Yetki Kuralları
Yetkisizliği Gideren Haller: Cari İşlerin Yürütülmesi, Yetkilerin Paralelliği İlkesi, Fiilî Memur Teorisi, Vekâlet, Yetki Devri
Yetki Unsurunda Sakatlık Halleri: Negatif Yetkisizlik, Yetki Gaspı, Fonksiyon Gaspı, Yetki Tecavüzü
Yetki Unsurundaki Hukuka Aykırılıların Yaptırımları: İptal ve Yokluk

Ürün Detayı

Sayfa Sayısı: 378
Yayın Tarihi: 2012
Cilt Tipi: Ciltsiz
ISBN:9789750220272
Kağıt Cinsi: 1. Hamur
Baskı Sayısı : 1
Boyut : 16cm x24cm
Dil:Belirtilmemiş
Güncellenme tarihi: 2023-02-18

Müşteri Yorumları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR