0
Sepetiniz Boş
0

Anasayfa / Ekonomi / İş Dünyası / İnsan Hakları Danışma Kurulu Raporları

%28
İnsan Hakları Danışma Kurulu Raporları

İnsan Hakları Danışma Kurulu Raporları

Yazar: Kolektif

Kategori: İş Dünyası

Yayınevi: İmge Kitabevi Yayınları

Stok: 8

82 ₺

59.04 ₺

KİTAP HAKKINDA

İnsan Hakları Danışma Kurulu (İHDK), 4643 sayılı Kanun’la İnsan haklarına ilişkin olarak, ilgili devlet ve sivil toplum kuruluşları arasında iletişim sağlamak; insan haklarını kapsayan ulusal ve uluslararası konularda danışma organı olarak görev yapmak üzere kurulmuştu.

Kamu kurumları ile insan hakları alanında çalışan demokratik kitle örgütü üyelerinden ve insan hakları alanında çalışan uzmanlardan oluşan bu Kurul’un karma yapısı, Türkiye pratiği açısından çok önemli bir sürecin ilk adımı olacaktı. İHDK, insan haklarına dayalı bir hükümet politikasının oluşması, resmi ve sivil alanda birincil değer olarak insan haklarının korunması ve uygulamaya konulması açısından özel, özel olduğu kadar da önemli bir görev yapacaktı. Ancak, yaşanılan süreç, insan hakları kurullarının yasal planda oluşturulması ile bu yasaları yapma iradesine sahip olanların insan haklarına dayalı bir hukuk sisteminin gerekliliğini bizzat içselleştirmelerinin ve yaşama geçirmelerinin farklı iki durum olduğunu gösterdi.

Özünde bir belgesel olan bu kitap, İHDK’nin ilk Başkanlık Divanı’nın çok kısa süren öyküsünü sunuyor. Türkiye’deki insan hakları pratiğinin ortaya koyduğu deneyimlerden öğrenilecek çok şey var: Doğruları söylemeye devam etmek, doğru davranışlar için yanlışları akılda tutmak, insan hakları mücadelesinde hepimize yol gösterecektir.

Şenal Sarıhan
İHDK eski Başkan Yardımcısı

Ürün Detayı

Sayfa Sayısı: 312
Yayın Tarihi: 2-2006
Cilt Tipi: Ciltsiz
ISBN:9789755334745
Kağıt Cinsi: 2. Hamur
Baskı Sayısı : Belirtilmemiş
Boyut : 13.5cm x19.5cm
Dil:Belirtilmemiş
Güncellenme tarihi: 2023-07-23

Müşteri Yorumları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR