0
Sepetiniz Boş
0

Anasayfa / Arastirma - Tarih / Politika/Arastirma / Türkiye Politika / Tarihsel Romanlar / İskender

%32
İskender

İskender

Yazar: Siba Shakib

Kategori: Tarihsel Romanlar

Yayınevi: Pegasus Yayınları

Stok: 0

160 ₺

108.8 ₺

KİTAP HAKKINDA

Yasak Dağa Çıkan Çocuğun Yüz Yıllık Hikâyesi
 
Annesinin ölümüyle kimsesiz kalan İskender bir gün kendisine yasaklanmış olan dağa tırmanır ve petrol arayan yabancıların kampını bulur. Oradaki Kanadalı bir mühendis İskender’e acır ve onu gayrimeşru çocuğunun annesi Tac-ül-Mülük’ün yanına yollar. İskender ise burada petrolden de değerli bir şeyle, gerçek sevgiyle tanışır. Kadının yeni doğan kızı Roksana, İskender’in hayatta en çok sevdiği varlık haline gelir. Roksana’nın annesinin ölümü üzerine İskender küçük kızı himayesi altına alır ve hükümet karşıtı siyasi bir grupla şehirden ayrıldığında da yanından ayırmaz.
İskender, bu isyancılara öğrendiği hikâyeleri anlatarak moral verir ve grubun liderinin gözüne girer. Olaylar durulduğunda lider Palang Han, İskender’i ve küçük kızı başkentteki evine götürür. Burada İskender evin işlerine bakar, Roksana da evin hanımı Mahruk tarafından büyütülür. Bu evde büyüyen İskender, artık evin en önemli adamlarından biri haline gelmiştir. Fakat Mahruk Hanım’a duyduğu yasak aşk yüzünden çok sevdiği Roksana’yı da ardında bırakarak şehirden kaçmak zorunda kalır.
Hayatı boyunca oradan oraya sürüklenen İskender, isyan, savaş ve darbe gibi, ülkesinin kaderini belirleyecek büyük olaylara tanıklık edecek ve masal gibi bir aşkın tam ortasına düşecektir. 
 
“İran tarihini daha iyi anlamak isteyen herkes bu kitabı okumalı.”
NDR1
 
 “İskender şiirsel dili ve hikâyecilikteki başarısıyla okuyucuların kalbine dokunmasını iyi biliyor.”
Süddeutsche Zeitung
 
“Siba Shakib sözlü tarih ile resmî tarihi bağdaştırma konusunda oldukça başarılı.”
3sat, Kulturzeit
 
“Doğu’ya ait sözlü anlatıcılık tarzında yazılmış etkileyici bir hikâye.” WDR5
 
“İskender, Doğu’nun sözlü tarihine uygun olarak yazılmış sürükleyici bir roman. Siba Shakib’in bu eseri zengin kültüre sahip ama çatışmalardan bir türlü kurtulamayan ülkesinin kaderini anlatan duygusal ve derinlikli bir öykü.”
 Deutschlandfunk
 
 “Tahran doğumlu yazar, özgürlük, eğitim ve adalet hakkı için çağrıda bulunurken şiirsel anlatımıyla idealist kahramanını ölümsüzleştiriyor.”
Schweizer Illustrierte

Ürün Detayı

Sayfa Sayısı: 480
Yayın Tarihi: 2016
Cilt Tipi: Ciltsiz
ISBN:9786053439172
Kağıt Cinsi: 2. Hamur
Baskı Sayısı : Belirtilmemiş
Boyut : 14cm x21cm
Dil:Belirtilmemiş
Güncellenme tarihi: 2023-01-07

Müşteri Yorumları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR