0
Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.
0

Anasayfa / Edebiyat / Roman / Nabı Hayrabat

%3

Nabı Hayrabat

Yazar: Hamza Koç

Kategori: Roman

Yayınevi: Akademisyen Kitabevi

Stok: 6

200 ₺

194 ₺

KİTAP HAKKINDA

Denilebilir ki, Hayrabad, Nabi'nin edebiyat tarihinde en az dikkate alınmış eseridir. Yazıldığı dönemde çok beğenildiğini Şeyh Galib'in öfke ve küçümseme dolu mısralarında görebildiğimiz mesnevi, 19, Yüzyıldan itibaren Nabi'ye yakıştırılamayacak; terkiplerle dolu ağır dili, kurgusunun basitliği, şairin yaşına başına uygun olup olmadığı tartışılacaktır.

Tanzimatçılar Şeyh Galip'e hak vermektedir. Ziya Paşa, hikemi şairin Hayrabad'ının kendisinin altında kaldığını düşünür. Gibb gibi şairin her alanda kalem oynatmasının gerçek yeteneği olan gazel şairliğine de ket vurduğunu düşünenler de az değildir. Gerçekten anlaşılması güç bir diğer husus, Hayrabad'ın metin neşrinin kitap olarak henüz yayımlanmamış olmasıdır. Türkiye'de bilhassa son yirmi yılda üçüncü sınıf şairlerin eserleri bile kitaplaştırılma yolunda giderken Hayrabad'ın göz ardı edilmesi şaşırtıcıdır.

Hayrabad: dili ve üslubuyla, taşıdı mesajla, kat ettiği yolla, büründüğü çehre ve kuşandığı değerlerle kendi dönemeini ifade eden eserlerdendir. Belki bu yüzden çağdaşlarınca çok sevildi, Şeyh Galib'i böylesine kızdıracak kadar el üstünde tutuldu. Hayrabad, bugünün okurlarına geçmişin rüzgârını taşır ancak.

Ürün Detayı

Sayfa Sayısı: 362
Yayın Tarihi: 2013
Cilt Tipi: Ciltsiz
ISBN:9786054649563
Kağıt Cinsi: 1. Hamur
Baskı Sayısı : 1
Boyut : 16cm x24cm
Dil:Belirtilmemiş
Güncellenme tarihi: 2023-02-02

Müşteri Yorumları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR