0
Sepetiniz Boş
0

Anasayfa / Tarih / Türk Tarihi Araştırmaları / Antep Savunması

%40
Antep Savunması

Antep Savunması

Yazar: Bilgehan Pamuk

Kategori: Türk Tarihi Araştırmaları

Yayınevi: IQ Kültür Sanat Yayıncılık

Stok: 0

44.44 ₺

26.66 ₺

KİTAP HAKKINDA

I. Dünya Savaşı'nın sonucunda ortaya çıka yeni düzen, Osmanlı İmparatorluğu'nu da etkiledi. Savaşın galipleri, gizli emellerini ortaya çıkartarak gayr-i meşru işgallere başladılar.

İmparatorluğu'nun iç kesimlerinde yer alan ve sıradan Anadolu şehri Antep, önce İngiltere'nin da sonra ise Fransa'nın işgaline maruz kaldı. Başlangıçta durumun geçici olduğunu düşünen Antepliler daha sonra işin vahametini fark ettiler.

Fransa'nın işgaliyle birlikte acı hadiseler; MUslüman toprağında heç gavur olur mu serzenişleriyle kısa zamanda tepkiye dönüştü. bireysel tepkilerin yerini organize tepkilker alarak direniş başladı. Antpliler, asimetrik savaş icra ederek gerilla savaşının gerekleri yerine getirdiler. Savaşın geliplerinden Fransa, direniş karşısında çaresizlik içersinde kaldı.

Uluslararası platformda ve kamuoyunda daha fazla itibar kaybetmemek için her geçen gün şehre yeni birlikler sevk etti. Ancak Antep'i askeri harekatla elde edemeyince şehri dört bir taraftan kuşatarak açlığa ve çaresizliğe bıraktı. Antep'teki direniş; küçük, dağınık ve hafif silahlı bir mukavemetle meskun mahalde büyük konvansiyonel orduya nasıl karşı koyulacağını gösterdi.

Ürün Detayı

Sayfa Sayısı: 356
Yayın Tarihi: 2009
Cilt Tipi: Ciltsiz
ISBN:9789752552791
Kağıt Cinsi: 1. Hamur
Baskı Sayısı : 1
Boyut : 15cm x24cm
Dil:Belirtilmemiş
Güncellenme tarihi: 2023-04-17

Müşteri Yorumları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR