0
Sepetiniz Boş
0

Anasayfa / Politika Siyaset / Türkiye Siyaseti ve Politikası / Halk Fırkası’ndan CHP’ye

%33
Halk Fırkası’ndan CHP’ye

Halk Fırkası’ndan CHP’ye

Yazar: Serhat Hürkan

Kategori: Türkiye Siyaseti ve Politikası

Yayınevi: Sinemis Yayınları

Stok: 3

76 ₺

50.92 ₺

KİTAP HAKKINDA

Rahmetli Turan Güneş diyordu ki: Cumhuriyetin toplumu çağdaşlaştırma, batılılaştırma politikasının gerektirdiği kadrolar, Kurtuluş Savaşından beri iktidarı iki ayak üzerine oturtmuştu. Bunlar memurlar (aydınlar) ve Anadolu eşrafıydı. CHP'ye dönüşen Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyetinin ana unsurunu bu eşraf teşkil ediyordu. Cumhuriyetin çağdaşlaşma politikasına en yatkın sosyal sınıf da buydu. Aynı yatkınlık, aydın-memurlar için de söz konusuydu. Topluma getirilmek istenen yeni sosyal hayat ve yeni değer hükümleri, aydın-memurların görüşlerine uygundu. Cumhuriyet yönetimi, eşrafın yardımıyla aydın-memurların yönetimiydi. Bu yönetimde toplumun diğer sınıfları, halk yoktu. 1946'dan itibaren, genel oyla birlikte, Türkiye'de sosyal güçlerin dengesi değişti.

Sosyal güçlerin dengesinin değişmesiyle birlikte geçen yetmiş yıla yakın zaman içinde bazen geri çekilse, etkinliğini kısmen yitirse de CHP, seçimlerde hangi sonucu alırsa alsın; Türkiye'de devlet içi iktidar savaşında daima hesaba katılması gereken bir kutbu temsil ediyor.

İşte bu özellikleriyle, Türkiye Cumhuriyet'inin kuruluş ve gelişme yıllarında siyasal iktidarı elinde tutan örgütün tarihini şimdiki ve gelecek kuşaklara aktarmayı amaçlayan çalışma; seksen yedinci yaşına giren CHP'yi konu alıyor. CHP'nin, 1923-1981 arasında ve 1992'den günümüze kadar cereyan eden, iki safha halindeki parti yaşamı soru ve cevaplarla kitapta okurlara sunuluyor. Soru-cevap düzenlemesinin, okumayı ve bilgileri özlü, somut biçimde aktarmayı kolaylaştırıcı işlevi olduğu açık.

Kitap, yönetici sınıfın en köklü siyasal örgütü hakkında bilgi ihtiyacı içinde olan öğrencilerin, aydınların, parti üyelerinin, sempatizanlarının ve yurttaşlarımızın ilgi alanına giriyor.

Ağustos ayı başından itibaren kitapçılarda bulunacak olan Halk Fırkası'ndan CHP'ye kitabı şu bölümlerden oluşuyor: Kuruluş, Atatürk Döneminde Parti, İnönü Döneminde CHP, Ana Muhalefette CHP, 27 Mayıs 1960 Sonrasında CHP, Ortanın Solu Dönemi, 12 Mart 1971 Sonrası CHP, Ecevit Başbakanlığında CHP İktidarları, 12 Eylül 1980 Sonrasında CHP ve Ardılları, CHP'nin Siyasal Yaşama Yeniden Dönüşü, CHP Üyesi Olan Cumhurbaşkanları, Başbakanlar, Meclis ve Senato Başkanları, Genel Başkanlar ve Genel Sekreterler, Partili Bakanlar, CHP'de Kadınlar ve Gençler, Kurultaylar, Seçimlerde CHP, Siyasal Mücadelede Canını Yitiren CHP'liler, Genel Merkezler, Parti Marşı, Program ve Tüzükler, Yerel Yönetimlerde CHP, Araştırma, Eğitim, Tarih, Yayın Organları, Halkevleri, Doğu-Güneydoğu Anadolu'da CHP.

Ürün Detayı

Sayfa Sayısı: 145
Yayın Tarihi: 7-2010
Cilt Tipi: Ciltsiz
ISBN:9789758759910
Kağıt Cinsi: 2. Hamur
Baskı Sayısı : 1
Boyut : 14cm x21cm
Dil:Belirtilmemiş
Güncellenme tarihi: 2023-09-08

Müşteri Yorumları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR