0
Sepetiniz Boş
0

Anasayfa / Tarih / Türkiye ve Cumhuriyet Tarihi / Osmanlı Devleti'nden Türkiye Cumhuriyeti'ne Konya

%10
Osmanlı Devleti'nden Türkiye Cumhuriyeti'ne Konya

Osmanlı Devleti'nden Türkiye Cumhuriyeti'ne Konya

Yazar: Osman Akandere

Kategori: Türkiye ve Cumhuriyet Tarihi

Yayınevi: Eğitim Yayınevi - Bilimsel Eserler

Stok: 6

113 ₺

101.7 ₺

KİTAP HAKKINDA

Anadolu coğrafyasının orta bölümünde yer alan Konya, kendi ismiyle anılan geniş bir ovanın güney-batı kenarında bulunmaktadır. Bulunduğu coğrafi konum itibariyle eski çağlardan beri yolların kavşak noktasında yer almıştır. Bu özellik, Anadolu Selçuklularına başkentlik edecek kadar önem taşırken, Osmanlı döneminde de önemli bir yerleşim merkezi olmasını sağlamıştır.

Tarih boyunca önemli bir medeniyet merkezi olan Konya, dünyanın iki eski medeniyet kıtası olarak kabul edilen Asya ve Avrupa'nın kesiştiği bir yer olan Anadolu'nun ortasında, küçük ve büyük çaplı güney-kuzey ve batı-doğu eksenli tarihî geçiş yollarının merkezinde yer almaktadır.

Bilindiği gibi Konya; tarihi çok eskilere dayanan ve geçmişten başlayarak günümüze kadar her dönemde kültür ve medeniyetin merkezinde sürekli gündemde kalmış bir şehirdir.

Yine Konya, insanlık tarihi açıdan önemli medeniyetlere sahne olmuş, oldukça zengin bir kültürün izlerini bağrında taşıyan, Mevlana gibi yetiştirdiği İslam büyükleri ile gönülleri fetheden, tarihi ipek yolunun ticaret ve konaklama merkezi olarak adeta bir müze şehir kimliğine sahip olan istisna bir şehirdir. Türk tarihinin en eski ve kıymetli eserlerini sinesinde barındıran Konya, ayrıca bir gönül diyarıdır.

Ürün Detayı

Sayfa Sayısı: 368
Yayın Tarihi: 2016
Cilt Tipi: Ciltsiz
ISBN:9786059831871
Kağıt Cinsi: 2. Hamur
Baskı Sayısı : 1
Boyut : 14cm x22cm
Dil:Belirtilmemiş
Güncellenme tarihi: 2023-04-17

Müşteri Yorumları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR