Sepetim (0) Sepetimi Göster
%25
Gazali Sonrası Ehl-i Sünnet Kelamı'nda Varlık Anlayışı | Muhammet Yazı

Gazali Sonrası Ehl-i Sünnet Kelamı'nda Varlık Anlayışı

Kargoya 2 iş gününde teslim edilir
Gazali Sonrası Ehl-i Sünnet Kelamı'nda Varlık Anlayışı
Gazali Sonrası Ehl-i Sünnet Kelamı'nda Varlık Anlayışı
Salkımsöğüt Yayınları
11.25
Hetorojen bir yapı arz eden İslam kelamı kendi içinde Sunni kelamı, Mutelize kelamı, Şia kelamı, Murcie kelamı, Zeydiyye kelamı gibi temel sistemlere ayrılmaktadır. Şimdiye kadar yapılan- tabiri caizse-bu parçayı bütünleme gayretinde bir boşluk bulunduğu ve Sunni kwlam alanında- her nekadar şimdilerde bazı kelam üstatlarımız tarafından Sunni-Muttezili ayrımına karşı çıkılsa da ve Sunni kavramı tartışılır olsa da yine de biz, bu görüşlere saygı duymak, ama realitede böyle bir ayrımın var olduğunu var saymak suretiyle yanlızca bu alanda- ve bu başlık altında kapsamlı, sistemli bir çalışmanın olmadığını tespit ettiğimizden dolayı, Sunni temelinde bir çalışma yapmayı ve hele Türkiyede şimdiyekadar yapılan çalışmalar arasında gerektiği kadar önem verilmemiş olan ontoloji bahsine girip varlık denilen şeyi, dışarıda var olması açısından değil de kavramsal analiz açısından analiz yapmayı amaçladık ve bu çalışmaya giriştik.
 • Açıklama
  • Hetorojen bir yapı arz eden İslam kelamı kendi içinde Sunni kelamı, Mutelize kelamı, Şia kelamı, Murcie kelamı, Zeydiyye kelamı gibi temel sistemlere ayrılmaktadır. Şimdiye kadar yapılan- tabiri caizse-bu parçayı bütünleme gayretinde bir boşluk bulunduğu ve Sunni kwlam alanında- her nekadar şimdilerde bazı kelam üstatlarımız tarafından Sunni-Muttezili ayrımına karşı çıkılsa da ve Sunni kavramı tartışılır olsa da yine de biz, bu görüşlere saygı duymak, ama realitede böyle bir ayrımın var olduğunu var saymak suretiyle yanlızca bu alanda- ve bu başlık altında kapsamlı, sistemli bir çalışmanın olmadığını tespit ettiğimizden dolayı, Sunni temelinde bir çalışma yapmayı ve hele Türkiyede şimdiyekadar yapılan çalışmalar arasında gerektiği kadar önem verilmemiş olan ontoloji bahsine girip varlık denilen şeyi, dışarıda var olması açısından değil de kavramsal analiz açısından analiz yapmayı amaçladık ve bu çalışmaya giriştik.
   Stok Kodu
   :
   9786054223480
   Ebad
   :
   135-215
   Sayfa Sayısı
   :
   432
   Basım Yeri
   :
   İstanbul
   Baskı
   :
   1
   Basım Tarihi
   :
   2010-12
   Kapak Türü
   :
   Karton
   Kağıt Türü
   :
   2.Hamur
   Dili
   :
   Türkçe
 • Yazara Ait Diğer Kitaplar
 • Yorumlar
  • Yorum yaz
   Bu eser hakkında yorum yazarak Puan Kazanabilir, Puanlarınızı Kitap Alış-Verişlerinizde kullanabilirsiniz. (Üyeler İçin)
Kapat