Sepetim (0) Sepetimi Göster
%25
Hocam | Eren Sagay | kitapambari.com

HocamMaarif Vekili Esat Sagay'ın Hatıraları

Kargoya 1 iş gününde teslim edilir
Hocam
Hocam Maarif Vekili Esat Sagay'ın Hatıraları
Yapı Kredi Yayınları
7.50
Mustafa Kemal Atatürk'ün "Hocam" diye hitap ettiği Esat Sagay, Cumhuriyet'in ilk yıllarının en önemli Milli Eğitim Bakanlarındandır. Osmanlı İmparatorluğu'nun son döneminde asker, siyasetçi ve eğitimci olarak önemli hizmetlerde bulunmuştu. Cumhuriyet'in kuruluş döneminde de siyasetçi ve eğitimci kişiliğini sürdürmüş ve dönemin Milli Eğitim Bakanı olarak Cumhuriyet'in eğitim politikasına damgasını vurmuştur. Bu kitapta Esat Sagay'ın dönemine ait anıları kendi kaleminden çıktığı şekliyle ilk kez yayımlanıyor. Bir akşam yemeğinde (Dolmabahçe'de) eleman ve bütçe vaziyetindeki müşküllerimi ve bütçenin eleman temin ve inkişafına olan malum tesirlerini arz ettim. "Müsterih ol hocam" buyurdular ve ancak yerine birini seçmekliğimi emrettiler. Ben iki sene çalıştığımı, Maarif Vekili çok çalışmak lazım gelen pek mütenevvi kültür işlerini ihtiva ettiğini, yeni bir hamle ile çalışabilecek bir çok genç arkadaşlarımız bulunduğunu, bunlardan hangilerine emredilirse bütün varlığı ile çalışacaklarında şüphe olmadığını arzım üzerine: "Hayır, sen seçeceksin, eski vakaları hatırlayarak "Tensip buyrulursa Doktor Bey yapar" diyerek Reşit Galip Bey'e hitaben: "Bak bu ne âlimcenap adamdır, biz bölye hocalarda ikinci defa tekdir ederdim. Esat Bey şimdiye kadar gelen Maarif vekilleri içinde birinci olmuştur..."
 • Açıklama
  • Mustafa Kemal Atatürk'ün "Hocam" diye hitap ettiği Esat Sagay, Cumhuriyet'in ilk yıllarının en önemli Milli Eğitim Bakanlarındandır. Osmanlı İmparatorluğu'nun son döneminde asker, siyasetçi ve eğitimci olarak önemli hizmetlerde bulunmuştu. Cumhuriyet'in kuruluş döneminde de siyasetçi ve eğitimci kişiliğini sürdürmüş ve dönemin Milli Eğitim Bakanı olarak Cumhuriyet'in eğitim politikasına damgasını vurmuştur. Bu kitapta Esat Sagay'ın dönemine ait anıları kendi kaleminden çıktığı şekliyle ilk kez yayımlanıyor. Bir akşam yemeğinde (Dolmabahçe'de) eleman ve bütçe vaziyetindeki müşküllerimi ve bütçenin eleman temin ve inkişafına olan malum tesirlerini arz ettim. "Müsterih ol hocam" buyurdular ve ancak yerine birini seçmekliğimi emrettiler. Ben iki sene çalıştığımı, Maarif Vekili çok çalışmak lazım gelen pek mütenevvi kültür işlerini ihtiva ettiğini, yeni bir hamle ile çalışabilecek bir çok genç arkadaşlarımız bulunduğunu, bunlardan hangilerine emredilirse bütün varlığı ile çalışacaklarında şüphe olmadığını arzım üzerine: "Hayır, sen seçeceksin, eski vakaları hatırlayarak "Tensip buyrulursa Doktor Bey yapar" diyerek Reşit Galip Bey'e hitaben: "Bak bu ne âlimcenap adamdır, biz bölye hocalarda ikinci defa tekdir ederdim. Esat Bey şimdiye kadar gelen Maarif vekilleri içinde birinci olmuştur..."
   Stok Kodu
   :
   9789750822582
   Ebad
   :
   16.50x24.00
   Sayfa Sayısı
   :
   108
   Basım Yeri
   :
   İstanbul
   Baskı
   :
   1
   Basım Tarihi
   :
   2012-05
   Kapak Türü
   :
   Ciltsiz
   Kağıt Türü
   :
   1. Hamur
   Dili
   :
   Türkçe
 • Yorumlar
  • Yorum yaz
   Bu eser hakkında yorum yazarak Puan Kazanabilir, Puanlarınızı Kitap Alış-Verişlerinizde kullanabilirsiniz. (Üyeler İçin)
Kapat