Sepetim (0) Sepetimi Göster
%27
Ramon Mercader'in İkinci Ölümü | Jorge Semprun | kitapambari.com

Ramon Mercader'in İkinci Ölümü

Çeviren: İsmet Birkan
27,74 TL
- +
38,00 TL
%27
Sepete Ekle
Kargoya 1 iş gününde teslim edilir
Ramon Mercader'in İkinci Ölümü
Ramon Mercader'in İkinci Ölümü
Can Yayınları
27.74
1969 PRIX FEMINA ÖDÜLÜ

Yayınlandığı 1969 tarihinde Fransa’nın önemli edebiyat ödüllerinden biri olan "Femina Ödülü"nü alan Jorge Semprun’un ünlü romanı Ramón Mercader’in İkinci Ölümü nihayet Türk okurlarla buluşuyor. Yazıldığı dönemde gerek “yeni roman”a göz kırpan anlatım tekniği, gerekse bir casus hikâyesinin arka zeminine yerleştirdiği tarihsel ve politik dokuyla bu türün önünde yeni ufuklar açan roman, türün meraklılarına olduğu kadar iyi edebiyata meraklı okura da keyifli bir okuma öneriyor.

Bir İspanyol şirketinde müdür yardımcısı olarak çalışan Ramón Mercader SSCB gizli servisi hesabına çalışan bir gizli ajandır. Kimileri için hedef, kimileri içinse yem olan Mercader, Amsterdam’da kendisine kurulan bir tuzağın kurbanı olur. Resmî kayıtlara göre odasında “intihar etmiş” olarak bulunmasından sonra Sovyet karşı casusluk birimleri onu hain olarak göstermek için bir dosya hazırlamaya girişir.

1917 Sovyet Devrimi nin önderlerinden Troçki, Stalin in emriyle 1940 ta Meksika da Ramón Mercader adında bir İspanyol komünist tarafından öldürülmüştü. Can Yayınları okurlarının yakından tanıdığı Jorge Semprun un bu romanındaki kahramanın da aynı adı taşıması, kuşkusuz, bir rastlantı değil.
Kapat