Sepetim (0) Sepetimi Göster
%30
Günlük Düşüncede Modernlik Din ve Laiklik | K. Oya Paker | kitapambari

Günlük Düşüncede Modernlik Din ve Laiklik

Kargoya 2 iş gününde teslim edilir
Günlük Düşüncede Modernlik Din ve Laiklik
Günlük Düşüncede Modernlik Din ve Laiklik
Vadi Yayınları
14.00
Modernlik ve laiklik gibi sosyo-politik kavramlar, günlük yaşamımızda, teknik anlamlarının ötesinde meta anlatılar olarak varlık gösterirler ve sosyal düşünceye aracılık ederler. Bilimsel ve teknik kavramların bir bakıma evcilleşerek içinde yer aldıkları sosyal düşünce, bir sağduyu düşüncesidir; hemen herkesin her zamanki düşüncesi, bir başka deyişle sıradan insanların geneldeki ve uzman olanların da uzmanlık konulan dışındaki düşüncesidir. Günlük düşünce, pek çok sayıda insanın yaşamını önemli ölçüde ilgilendiren bilimsel ve teknik kavramların, ikinci, ancak insan ilişkileri bakımından temel bir var oluş alanıdır. Başta kitle iletişim araçları olmak üzere çeşitli kanallardan geçerek gündelik yaşamımıza dahil olan bu tür kavramlar, kişilerarası ilişkiler ağı içerisinde sarmalanarak, yeni bir şekil ve vücut bulurlar, yeni bir varoluş ve anlam kazanırlar. Günlük gazetelerin köşe yazılarında, TV ve radyoların tartışma programlarında, sivil toplum kuruluşlarının talep ve söylemlerinde, gruplar arası diyalog ve müzakerelerde, kişilerarası konuşma ve sohbetlerde sık sık karşılaştığımız kavramların çoğu bu çerçevede anılabilirler. Modernlik ve laiklik, psikanalizden kuantuma, biyo-enerjiden ekolojik dengeye, borsadan küreselleşmeye, yurttaşlıktan demokrasiye kadar çok geniş bir yelpaze oluşturan bu kavramların en dikkat çekici olanlarından ikisi olarak nitelenebilir. Günümüz Türkiye'sinde laiklik kavramı, özellikle milli eğitim anlayışı içinde açık, seçik ifade edilmesine ve bu verili tanımlar ‘muhakkak addedilen bilgi' olarak sunulmasına rağmen, laiklikle ilgili tartışmaların çeşitli bağlamlarda ve tüm canlılığında sürdüğü görülmektedir. Şüphesiz bu tartışmaların kaynağında, toplumun laiklikle ve modernlikle ilgili farklı kavrayışları barındırması yatmaktadır. Elinizdeki kitap, bu ‘naif bilim adamı'nın, sıradan insanin düşüncelerine odaklaşmaktadır. Daha açıkçası, toplumun politik kültürü ve politik yapısı hakkında uzmanların sure giden tartışmalarını seyreden, onları haklı veya haksiz bulan insanların kendi günlük yaşamlarında modernlik ve laikliği nasıl anladıkları ve bu konularda ne tur açıklamalar ortaya koyduklarıyla ilgilenmektedir. Kitapta modernliğin ve laikliğin üniversite gençlerinin günlük bilgisinde hangi argümanlarla inşa edildiği analiz edilmekte ve böylece, politik kültürün bu iki önemli kavramının günlük bilgi içinde nasıl anlamlandırıldığı incelenmektedir.
 • Açıklama
  • Modernlik ve laiklik gibi sosyo-politik kavramlar, günlük yaşamımızda, teknik anlamlarının ötesinde meta anlatılar olarak varlık gösterirler ve sosyal düşünceye aracılık ederler. Bilimsel ve teknik kavramların bir bakıma evcilleşerek içinde yer aldıkları sosyal düşünce, bir sağduyu düşüncesidir; hemen herkesin her zamanki düşüncesi, bir başka deyişle sıradan insanların geneldeki ve uzman olanların da uzmanlık konulan dışındaki düşüncesidir. Günlük düşünce, pek çok sayıda insanın yaşamını önemli ölçüde ilgilendiren bilimsel ve teknik kavramların, ikinci, ancak insan ilişkileri bakımından temel bir var oluş alanıdır. Başta kitle iletişim araçları olmak üzere çeşitli kanallardan geçerek gündelik yaşamımıza dahil olan bu tür kavramlar, kişilerarası ilişkiler ağı içerisinde sarmalanarak, yeni bir şekil ve vücut bulurlar, yeni bir varoluş ve anlam kazanırlar. Günlük gazetelerin köşe yazılarında, TV ve radyoların tartışma programlarında, sivil toplum kuruluşlarının talep ve söylemlerinde, gruplar arası diyalog ve müzakerelerde, kişilerarası konuşma ve sohbetlerde sık sık karşılaştığımız kavramların çoğu bu çerçevede anılabilirler. Modernlik ve laiklik, psikanalizden kuantuma, biyo-enerjiden ekolojik dengeye, borsadan küreselleşmeye, yurttaşlıktan demokrasiye kadar çok geniş bir yelpaze oluşturan bu kavramların en dikkat çekici olanlarından ikisi olarak nitelenebilir. Günümüz Türkiye'sinde laiklik kavramı, özellikle milli eğitim anlayışı içinde açık, seçik ifade edilmesine ve bu verili tanımlar ‘muhakkak addedilen bilgi' olarak sunulmasına rağmen, laiklikle ilgili tartışmaların çeşitli bağlamlarda ve tüm canlılığında sürdüğü görülmektedir. Şüphesiz bu tartışmaların kaynağında, toplumun laiklikle ve modernlikle ilgili farklı kavrayışları barındırması yatmaktadır. Elinizdeki kitap, bu ‘naif bilim adamı'nın, sıradan insanin düşüncelerine odaklaşmaktadır. Daha açıkçası, toplumun politik kültürü ve politik yapısı hakkında uzmanların sure giden tartışmalarını seyreden, onları haklı veya haksiz bulan insanların kendi günlük yaşamlarında modernlik ve laikliği nasıl anladıkları ve bu konularda ne tur açıklamalar ortaya koyduklarıyla ilgilenmektedir. Kitapta modernliğin ve laikliğin üniversite gençlerinin günlük bilgisinde hangi argümanlarla inşa edildiği analiz edilmekte ve böylece, politik kültürün bu iki önemli kavramının günlük bilgi içinde nasıl anlamlandırıldığı incelenmektedir.
   Stok Kodu
   :
   9789756768617
   Ebad
   :
   14.00x21.00
   Sayfa Sayısı
   :
   384
   Basım Yeri
   :
   Ankara
   Baskı
   :
   1
   Basım Tarihi
   :
   2005-11
   Kapak Türü
   :
   Ciltsiz
   Kağıt Türü
   :
   2. Hamur
   Dili
   :
   Türkçe
 • Yorumlar
  • Yorum yaz
   Bu eser hakkında yorum yazarak Puan Kazanabilir, Puanlarınızı Kitap Alış-Verişlerinizde kullanabilirsiniz. (Üyeler İçin)
Kapat