Sepetim (0) Toplam: 0,00
%40
Kitap Yayınevi | Afişten Heykele Minyatürden Fotoğrafa Tarihin Görgü T

Afişten Heykele Minyatürden Fotoğrafa Tarihin Görgü TanıklarıAfişten Heykele, Minyatürden Fotoğrafa

Etiket Fiyatı : 48,00
İndirimli Fiyat : 28,80
Kazancınız : 19,20
Taksitli fiyat : 9 x 3,45
9789758704316
695734
Afişten Heykele Minyatürden Fotoğrafa  Tarihin Görgü Tanıkları
Afişten Heykele Minyatürden Fotoğrafa Tarihin Görgü Tanıkları Afişten Heykele, Minyatürden Fotoğrafa
Kitap Yayınevi
28.80

İkona, gravür, taş baskı, karikatür, ahşap oyma, harita, minyatür, fresk, heykel, resim, fotoğraf, dokuma, afiş... Hepsinin de tarih araştırmacılarına söyleyecek şeyleri var. Yalnız onlara mı? Geçmişi anlamak isteyen herkese...

Bir imge ile karşılaştığımızda "tarih ile karşı karşıya" geliriz. farklı zamanlarda, dünyanın farklı köşelerinde ve kültürlerinde üretilen, çeşitli imgeler içeren görsel malzemeler bize ne anlatır? Onlara bakarak tarihi okuyabilir miyiz, anlayabilir miyiz? İmgeler yazılı kanıtları tamamlar. İmgelerin tanıklığı olmasaydı, maddi kültür tarihi neredeyse imkansız olurdu, zihniyetlerin tarihi, günlük yaşamın tarihi de. Bu kitapta, Kültür Tarihi Profesörü Peter Burke, görsel malzemenin tarihi anlamak için nasıl kullanılacağını i nceliyor. İmgelerin nasıl okunması değil nasıl okunmaması gereğinden söz ediyor. Her türlü imgenin belirli bir toplumu anlamada bize nasıl yol gösterebileceğini örneklerle sunuyor. Sessiz tanıkların "satır aralarını" okurken, tarihçileri tuzaklar konusunda uyarıyor. sosyal gruplar imgelerde nasıl temsil ediliyor? Toplumsal cinsiyet, yabancılar hakkındaki basmakalıp yargılar imgelere nasıl yansıyor?

Tarihin yazılışında görsel kanıtların yararları ve tehlikeleri nelerdir?

Burke, tarih ve sanat meraklısı okuru görsel malzemeler arasında zaman ve mekan izlemeden meraklı ve öğretici bir yolculuğa çıkarıyor. Peter Burke, Cambridge Üniversitei'nde Kültür Tarihi profesörü. Bilginin Toplumsal Tarihi, Tarih ve Toplumsal Kuram, Yeniçağ Başında Avrupa Halk Kültürü adlı eserleri Türkçe'de yayımlandı.

Kapat