Sepetim (0) Toplam: 0,00
%45
Dorlion Yayınevi | Benliğin Sırları | Muhammed İkbal

Benliğin Sırları

Etiket Fiyatı : 6,99
İndirimli Fiyat : 3,84
Kazancınız : 3,15
Taksitli fiyat : 9 x 0,46
9786052111932
776579
Benliğin Sırları
Benliğin Sırları
Dorlion Yayınevi
3.84

8 Kasım 1877- 21 Nisan 1938)i Pakistanlı islam alimi, şair, filozof ve politikacı. Şiirleri çağdaş Urdu Ve Fars edebiyatı'nın en önemli yapıtlarındandır. Allame İkbal olarak da bilinir. İlk eğitimini evinde babasından almıştır. Daha sonra kur'an-ı Kerim'i okumak için medreseye gitmiştir. Pencap eyaletenin başkenti lahor'a giden Muhammed İkbal burada felsefe ve ingilizceden öğretmenlik diploması almıştır.

Muhammed İkbal bu dönemde şiir yazmaya başlayarak yavaş yavaş adını duyurmuştur. 1905 de Londra^daki Chambrich Üniversitesi'ne gitmek için İngilitere'ye gitmiştir. Londra'da kaldığı müddet içinde hukuk üzerine okuyan İkbal savcılık diplomasını aldktan sonra Almanya'ya giderek Münih Üniversitesi'nde felsefe dalında doktora yapmıştır. 1908'de Hindistan'a döndüğünde, yazı ve şiirlerine hayranlık duyanlar tarafından büyük bir coşkuyla karşılanmıştır.

Şiirlerinde mevlana'nın etkisi büyüktür.

Muhammed İkbal ülkesinin siyasetine de katılmış ve halkını bu konularda yönlendirmişti. Onun bu konudaki düşüncesi ise, "Siyaset; çalışmak, izzet ve şerefe davt etmektir." şeklinde idi. Kurtuluş savaşı yıllarında, zor durumda Pakistan halkını, Türk halkının milli mücadelesine destek vermek için örgütlemiş, milli mücadelede kullanılmak üzere Pakistan halkından 1,5 milyon sterlin toplayıp Ankara hükümetine yollamıştır.

Kapat