Sepetim (0) Toplam: 0,00
%35
El Yayınları | Bolşevik Bakışla Büyük Proleter Kültür Devrimi | H. Yeş

Bolşevik Bakışla Büyük Proleter Kültür Devrimi

Etiket Fiyatı : 15,00
İndirimli Fiyat : 9,75
Kazancınız : 5,25
Taksitli fiyat : 9 x 1,18
9789758674909
946422
Bolşevik Bakışla Büyük Proleter  Kültür Devrimi
Bolşevik Bakışla Büyük Proleter Kültür Devrimi
El Yayınları
9.75

Çin'deki Büyük Proleter Kültür Devrimi'nin bütün komünist ve devrimciler tarafından sahip çıkılıp savunulması gereken çok önemli dersleri vardır.

BPKD her şeyden önce demokratik halk devrimini yapmış bir ülkede, devrime önderlik eden KP ve devlet kademelerinde egemen hale gelen revizyonistlere karşı, kitlelere dayanılarak gerçekleştirilen, açık revizyonistleri işbaşından uzaklaştıran bir devrimdir. Bu devrim dünyanın bugüne dek gördüğü devrimler içinde, kitleleri harekete geçirme, onları devrimin doğrudan öznesi haline getirme açısından en büyük devrim hareketidir.

Bu devrim “Merkezi/karargâhları bombalayın” şiari ile, burjuvazinin iktidarının yıkıldığı bir ülkede, KP'nin merkezinin revizyonistlerin eline geçmesi halinde, yeni bir siyasi devrimin kaçınılmaz ve gerekli olduğunu öğreten bir devrimdir.

Bu devrim esas olarak proletarya partisi önderliğinde devrim yapıp ülkede burjuvazinin iktidarına son vermiş olduğu şartlarda, KP ve devlet içinde sosyalizm/komünizm adına ortaya çıkan yeni tipte burjuvazinin iktidarının bir devrimle yıkılması gerektiğini gösteren bir devrimdir.

Kültür devrimi, kültür/sanat/edebiyat konularının, bu alanda ideolojik mücadelenin devrim açısından hayati önemini ortaya koyan bir devrimdir.

Kapat