Sepetim (0) Toplam: 0,00
%30
Tekin Yayınevi | Bütün Oyunları 2 | Orhan Kemal

Bütün Oyunları 2Bekçi Murtaza - Eskici Dükkanı - İpnozlar

Etiket Fiyatı : 18,06
İndirimli Fiyat : 12,64
Kazancınız : 5,42
9789754782080
560070
Bütün Oyunları 2
Bütün Oyunları 2 Bekçi Murtaza - Eskici Dükkanı - İpnozlar
Tekin Yayınevi
12.64

Bekçi Murtaza

Orhan Kemal çoğu zaman kendine sormuştur. "Murtaza komik bir tip olmakla beraber, bir soytarı mıdır?" Cevabı yine kendi verir: "Murtaza öyle bir görev aşkı olan insandır ki, 'vazife bir sırasında' kendi öz çocuğunu öldürmekten çekinmez. O bir vazife adamıdır. Ona göre çalışmak, nefes almadan çalışmak ve üstlerine karşı saygı her zaman bir vazifedir."

Eskici Dükkanı

Eskici Dükkanı, Türkiye'nin en hızlı sosyal değişim alanlarından biri olan Çukurova'nın anlatıldığı bir yapıttır. Bu oyunda, toplumda yenileşme hareketi karşısında gittikçe ufalan küçük esnafın düştüğü zorluklar usta bir dille anlatılıyor. Bozulan ekonomik durumun aileleri parçalaması, herkesi birbirine düşürmesi sanki biraz da günümüzü yansıtmıyor mu?

İspinozlar

Bir yanda vurguncu bir adam, karısı ve kızı, diğer yanda hiçbir yere varamamış yoksul göçmen ailesi. Yoksul göçmen ailesinin kaybedecek hiçbir şeyi yokken, vurguncunun ise kaybedecek çok şeyi vardır. Ana tema; vurguncunun mutsuz kızının bulacağı sandığı yoksul Mustafa ile süregelen hikayesi... Bu oyunda beş kuruşa muhtaç insanların şerefleri için milyonları elinin tersiyle itmesi, onurlu bir davranış sergilemesi bakımından çok önemli bir gelişmedir

Kapat