Sepetim (0) Toplam: 0,00
%33
İletişim Yayınevi | Din, Şiddet ve Aidiyet : Türkiye'de Hizbullah | Me

Din, Şiddet ve Aidiyet : Türkiye'de HizbullahDin, Şiddet ve Aidiyet

Etiket Fiyatı : 43,50
İndirimli Fiyat : 29,15
Kazancınız : 14,35
Taksitli fiyat : 9 x 3,53
9789750517266
691419
Din, Şiddet ve Aidiyet : Türkiye'de Hizbullah
Din, Şiddet ve Aidiyet : Türkiye'de Hizbullah Din, Şiddet ve Aidiyet
İletişim Yayınevi
29.15

Hizbullah, Türkiye'nin Kürt coğrafyasında, 1990'larda kıyıcı bir şiddet uygulayan bir gizli örgüttü, daha sonra bir sosyal harekete ve siyasî partiye dönüştü. Hâlâ kapalı bir yapı; dışarıdan bakanlarda genellikle korku uyandıran bir imgesi var. Mehmet Kurt, Hizbullah'ın karanlıktaki dünyasına güçlü bir ışık tutuyor. Hizbullah'ın ideolojik, politik ve örgütsel ortamının ayrıntılı bir resmini çizmekle; din anlayışı ve şiddete bakışı mercek altına almakla kalmıyor aynı zamanda örgüt içindeki grup aidiyetinin ve dinamiğinin canlı bir tasvirini de görüyoruz.

Hizbullah'ın dünyasında adanmışlık kültürü hakkında, ölüm kültü hakkında, düşman figürlerinin (mürtet, tağut, Yahudi...) nasıl tasavvur edildiği hakkında sağlam bir görüş ediniyoruz.

Yazılı kaynakları, doğrudan gözlemlerini ve derinlemesine görüşmelerini, hem ilahiyatın hem sosyolojinin bilgi birikimiyle irdeleyen yazar, görsel (ve bedensel) temsillerin de etraflı bir analizini yapıyor. Hizbullah'a ‘dışarıdan' ve ‘içeriden' bakışlar arasında hassas bir dengeyi kurabilmiş olması kitabı başarılı kılıyor.

Son dönemde yeniden yoğun bir şekilde konuşmaya başladığımız ve konuşmayı sürdüreceğimiz kesin olan Hizbullah'ı tanıyıp anlamanızı son derece kolaylaştıracak bir kitap...

- Ruşen Çakır, Sunuş'tan

Kapat