Sepetim (0) Toplam: 0,00
%24
İdil Yayınları | Efendi Uşak | Ali Arslan

Efendi UşakAvrupa Birliği-Türkiye ilişkileri

Etiket Fiyatı : 23,15
İndirimli Fiyat : 17,59
Kazancınız : 5,56
Taksitli fiyat : 9 x 2,25
Havale/EFT ile : 17,19
9789944332477
607021
Efendi Uşak
Efendi Uşak Avrupa Birliği-Türkiye ilişkileri
İdil Yayınları
17.59
· Avrupa'nın Türkiye'ye geçmişteki bakışı ile bugünkü bakışı arasında gerçekten bir değişiklik var mıdır?

· Atatürk'ün sanayileşme planlarından vazgeçilerek, Türkiye'nin ABD ile sıkı işbirliğine sokulması Milli Şef döneminde mi yoksa Menderes döneminde mi gerçekleşti?

· 1945-1955 yıllarında Avrupa'da birlik çalışmaları yapılırken Türkiye bunun farkında mıydı?

· Avrupalıların Afrika'daki sömürgeleriyle imzaladıkları AET'nin 238. maddesine göre, AET ile "Ortaklık Antlaşması" imzalayan Türkiye'yi eski sömürgelerle aynı statüye indirgeyen İsmet İnönü müydü?

· 1963 Ankara Antlaşması'nda Türkiye'nin AB'ye girişiyle ilgili bir madde var mıydı?

· Gümrük Birliği'nin temelleri 1963'te mi atıldı?

· 1965'te AET-AAET-AKÇT birleşip Avrupa Topluluğu'nu kurarken Türkiye'nin yöneticileri bunun farkında mıydı?

· 1964-1985 arasında AT siyasi oluşumunu tamamlarken; Türkiye, modem sömürgeciliğin bir vasıtası olan Gümrük Birliği'ne geçiş süreçlerini nasıl gerçekleştirdi?

· Türkiye'yi Gümrük Birliği formatı düşüncesinden kurtararak, Avrupalı bir devlet gibi AB'ye müracaat etmeye cesaret eden Turgut Özal mıydı?

· 1989'da AB'ye giriş için ret cevabının alınması üzerine kesilen ilişkileri Gümrük Birliği statüsünde başlatan Süleyman Demirel-Erdal İnönü ikilisi miydi?

· Güney Kıbrıs'ın AB üyeliği sürecini başlatma tavizini vererek Türkiye'yi modem kapitülasyonlar statüsü ile AB'ye bağlayan Gümrük Birliği'nin gerçekleşmesinde Demirel, Çiller, Karayalçın ve Deniz Baykal'ın rolleri neydi?

· 1999'da Türkiye'nin AB adaylığını ilan karşılığında Kıbrıs Rum Kesiminin AB üyeliğini kabul ederek, Rumları Türkiye'nin AB girişinde vetocu konumuna getiren hükümetin görevlileri Ecevit, Bahçeli ve Yılmaz mıydı?

· 2004te Türkiye ile müzakerelerin "ucu açık" olduğunun yazılması ve Türkiye'nin AB tarafından "hazmedilme" engelinin Müzakere Çerçeve Belgesi'ne konulmasına rağmen AB'nin bütün müktesebatını kabul edeceği taahhüdünü Erdoğan nasıl verebildi?

· Türkiye, AB'ye yaklaşıyor görünürken nasıl uzaklaştırılmakta ve ikinci hatta üçüncü sınıf muamelesine nasıl layık görülmektedir?
Kapat