Sepetim (0) Toplam: 0,00
%25
Çizgi Kitabevi Yayınları | Ermeni Kilise Merkezi Ecmiatzin | Canan Sey

Ermeni Kilise Merkezi Ecmiatzin

Etiket Fiyatı : 35,00
İndirimli Fiyat : 26,25
Kazancınız : 8,75
Taksitli fiyat : 9 x 3,38
Ermeni Kilise Merkezi Ecmiatzin
Ermeni Kilise Merkezi Ecmiatzin
Çizgi Kitabevi Yayınları
26.25

Ecmiatzin (Eçmiadzin), Erivan'a 25 km uzaklıkta eski bir yerleşim alanıdır. Ermeni Kilisesi'nde, tarihte Ecmiatzin haricinde başka ruhani merkezler de oluşmuştur. Ancak Ermiatzin, Ermeni Kilisesi'nin ilk ve ana ruhani merkezi olarak genel kabul görmüştür.

Ecmiatzin'in ilk kat'oğikos Aziz Grigor tarafından 301'de kurulduğu kabul edilmektedir. Resmi yayınlarda Ecmiatzin Kat'oğikosu'nun unvanı "Başpatrik ve Bütün Ermenilerin Kat'oğikosu" (Tzayraguyn Patriark' yev Kat'oğikos Amenayn Hayots) şeklinde anılmaktdır.

Çalışmanın konusu Ecmiatzin Kat'oğikosluğu'nun kuruluşundan günümüze Ermeni Kilise Tarihindeki kilise hiyerarşisi ve ritüellerdeki konumudur. Ecmiatzin, oluşumundan itibaren kendine has özellikler kazanmıştır. Diğer Ermeni Kilise merkezleri ile ilişkisinde bu özellikleri temel faktör olmuştur. Bu nedenle Ecmiatzin odaklı olarak diğer Ermeni kilise merkezli ile münasebetleri de çalışma konusu çerçevesinde yer almaktadır.

Araştırma, Ermeni Kilise tarihinin hemen tamamını kapsadığından, her dönemin orjinal Ermenice kaynağı tespit ve temin edilmeye çalışılmıştır. Öncelikli olarak bu eserlerin Ermenice'sini görme ve kullanma; bunlarla ilgili sıkıntıları gidermek için de İngilizce ve/veya Fransızca çevirileri temin edilmeye ve karşılaştırmaya gayret gösterilmiştir.

Kapat