Sepetim (0) Toplam: 0,00
%35
Salkımsöğüt Yayınları | Fecr-i Ati Edebiyatı | Ali İhsan Kolcu

Fecr-i Ati Edebiyatı

Etiket Fiyatı : 100,00
İndirimli Fiyat : 65,00
Kazancınız : 35,00
Taksitli fiyat : 9 x 7,87
9786055160838
875830
Fecr-i Ati Edebiyatı
Fecr-i Ati Edebiyatı
Salkımsöğüt Yayınları
65.00

Fecr-i Ati Edebiyatı adını taşıyan bu kitap bu topluluğu ve dönemini kapsayan bir edebiyat tarihi çalışmasıdır. Eserin birinci bölümünde 1909-1912 yılları arasında edebiyatımızda boy gösteren Fecr-i Ati topluluğunun, ortaya çıkışı, kadrosu, beyannamesi, sanat ve edebiyat görüşü, faaliyetleri, dağılışı başlıkları altında incelenerek genel bir panoraması verilmiştir.

Fecr-i Ati'nin edebi faaliyetleri şiir, hikaye, roman, eleştiri, tiyatro, çeviri, mensur şiir, edebiyat tarihi antoloji, hatıra, mizah ve hiciv, kalem kavgaları, mecmua ve gazetecilik çalışmaları ayrı başlıklar halinde ele alınarak araştınlmıştır.

Çalışmanın ikinci bölümünde Fecr-i Ati kadrosu üzerinde durulmuş; topluluğu oluşturan Ahmet Haşim, İzzet Melih Devrim, Şahabeddin Süleyman, Tahsin Nahid, Müfıd Ratib, Cemil Süleyman Alyanakoğlu, Emin Bülend Serdaroğlu, Celal Sahir Erozan, Mehmet Fuad Köprülü, Ali Canib Yöntem, Yakup Kadri Karaosmanoğlu, Faik Ali Ozansoy, Hamdullah Suphi Tanrıöver, Refik Halid Karay, İbrahim Alaaddin Gövsa, Ali Süha Delilbaşı, Mehmet Behçet Yazar, Fazıl Ahmet Aykaç, Abdülhak Hayri Ahmet Samim, Hasan Bedreddin, Ismail Suphi Soysallı, Emin Lami, Mehmet Rüştü, Nevin (Zihnipaşazâde Neyyir), Süleyman Fehmi, Leskovikli Hayreddin Nedim Göçen gibi şair ve yazarların hayatları ve eserleri hakkında bilgi verilmiş, sanat ve edebi faaliyetleri incelenmiştir.

Ayrıca şair yazarların sanatlarını yansıtacak metinler seçilerek okuyucuyla paylaşılmıştır.

Çalışmanın sonunda Fecr-i Ati topluluğunun edebiyat tarihimizdeki görsel yansımasını gösterecek bir de albüm eklenmiştir.

Kapat