Sepetim (0) Toplam: 0,00
%27
Atatürk Kültür Merkezi Yayınları | Folklorumuzda Beddua Söyleme Gelene

Folklorumuzda Beddua Söyleme Geleneği ve Türk Halk Şiirinde Beddualar

Etiket Fiyatı : 17,28
İndirimli Fiyat : 12,61
Kazancınız : 4,67
9789751614360
814844
Folklorumuzda Beddua Söyleme Geleneği ve Türk Halk Şiirinde Beddualar
Folklorumuzda Beddua Söyleme Geleneği ve Türk Halk Şiirinde Beddualar
Atatürk Kültür Merkezi Yayınları
12.61

Çalışmamızı iki ana bölüme ayırdık.

Birinci Bölümde, 108 halk şairine ait tespit edebildiğimiz, 151 şiire yer verdik. Bunların sayısı 140'tır ve aşağı yukarı yirmi yıllık bir derlemenin mahsulüdür. Bu rakama rağmen, ulaşamadığımız daha pek çok şiirin var olduğunu da kabul etmek durumundayız. Şiirlerin metinlerini vermeden önce, gerek bu bölümde gerekse diğer bölümlerin başında konu ve tür çerçevesinde bir değerlendirmeyi koymayı ihmal etmedik.

Aşıkların şiirleri, mahlasların alfabetik sırasına göre verilmiştir. Bir âşığın şiirinde şayet tek dörtlükte beddua varsa onu incelemeye almadık. Zira bizi ilgilendiren şiirin tamamının veya bir kısmının bedduaları ihtiva etmesiydi.

Örnek şiirler içinde sadece Türkiye'de yaşamış aşıkların değil, Hengami gibi Bulgaristan, Hasta Kasım, Kurbanı, Mehemmed, Valeh gibi Azerbaycanlı âşıkların şiirlerine de yer vermenin uygun olacağını düşündük.

İkinci Bölümde ise. anonim ürünlerden mani, türkü, ağıt, bilmece, ninni ve halk hikayeleri gibi türlerde rastlayabildiğimiz beddualara yer verdik. Örneklerden en fazla mani (89), en az da bilmecelerden (2) tespitimiz oldu.

Metinlerden sonra yer alan sonuç bölümünde, bu çalışmayla ulaştığımız hükümleri özet olarak kaydettik.

Kapat