Sepetim (0) Toplam: 0,00
%35
Elhamra Yayınları | Gammaz Yürek - Dönüşüm | Edgar Allan Poe

Gammaz Yürek - Dönüşüm

Etiket Fiyatı : 20,00
İndirimli Fiyat : 13,00
Kazancınız : 7,00
Taksitli fiyat : 9 x 1,56
9786059820516
929584
Gammaz Yürek - Dönüşüm
Gammaz Yürek - Dönüşüm
Elhamra Yayınları
13.00

İki Kitap Birden projesi dil, anlayış, içerik ve edebi kimliğin dışavurumunoktasında benzer yazarları ve eserlerini bir araya getirmeyi
amaçlayarak yola çıktı. Örneğin; Edgar Allan Poe ve Franz Kafka.

Yazın dünyasına getirdikleri yenilikçi ve özgün yaklaşımları ile “farklıolma” adına öylesine uygun iki yazardı ki bir arada, aynı kitapta İki KitapBirden konsepti içerisinde yer almalarını istedik. Okurken, bu yakınlığısizlerin de hissedeceğinizden eminiz.

Müziği, şiirsel prensibin en yüce simgesi olarak var sayan EdgarAllan Poe; kötülük, suç, korku, felaket, uğursuzluk, ölüm, ölümden
sonraki yaşam gibi, başka şiir ve öykülerde ele alınan konulardan farklıkonuları işlediği, okuyucuların düş gücünü kamçıladığı yapıtlarıyla ünekavuşmuş bir isim. Ayrıca polisiye ve gotik romanların öncüsü sayılır.

Hayal ürünü öykülerin kökeni düşünseldir, ancak mantık yürütmeyedayalı hikâyelerden, fikirleri daha dolaylı yollardan sundukları ve mantıksalanalizden ziyade olay etkisine yaslandıkları ölçüde farklılaşırlar.

Poe'nun Dupin karakteri, matematikçinin mantıksal akıl yürütmesiyle şiirselimgelemi bir araya getirdiği için çözebilmiştir “Morg Sokağı Cinayeti”nin sırrını. Yine “Çalınan Mektup”ta Dupin kendisi gibi matematikçive şair olan Bakan D'de neredeyse dengini bulur.

Franz Kafka'da, Dönüşüm'de yozlaşmış aile ilişkilerini en ince ayrıntılarınakadar irdeleyen, toplumun dayattığı, işlevini yitirmiş kalıplara,bilinçli olarak başkaldıran bireyin öyküsünü, belki de, en çarpıcı biçimde dile getirir. Sistem içinde köleleşen, sürekli olarak sorumluluklariçinde bunalmış, bu sorumlulukları yerine getiremediğinde de toplumtarafından dışarı atılan bireyin resmedildiği muhteşem bir öyküdür.

Çünkü bu öyküde yabancılaşmanın kaynağında daha çok ekonomik ilesosyal nedenlerle, bireyin kendi emeğine ve özüne yabancılaşması temalarınayer verilir...

Hikâyelerin genel hatlarına baktığımız zaman akla yazınla yakınbağları olan, yine bu hikâyeler çevresinde açıklayabileceğimiz bir kaç
metin gelir. Bunlar; Edgar Allan Poe'nin Gammaz Yürek'i, Franz Kafka'nınDönüşüm'ü. Onlarda da tıpkı bu hikâyelerde de olduğu gibi karanlığın,haksızlığın durumu belirgin ve en dile gelmiş hâliyle görülür.

İyi okumalar dileğiyle...

Kapat