Sepetim (0) Toplam: 0,00
%20
Server Yayınları | Hacı Bektaş-ı Veli ve Bektaşilik (Ciltli) | M. Es'a

Hacı Bektaş-ı Veli ve Bektaşilik (Ciltli)

Etiket Fiyatı : 78,00
İndirimli Fiyat : 62,40
Kazancınız : 15,60
Taksitli fiyat : 9 x 7,56
9789752420434
804595
Hacı Bektaş-ı Veli ve Bektaşilik (Ciltli)
Hacı Bektaş-ı Veli ve Bektaşilik (Ciltli)
Server Yayınları
62.40

XIII. yüzyılda Anadolu'da yaşamış olan Hacı Bektâş-ı Velî; devrinin kaynaklarında hakkında bilgi bulunamamasına rağmen vefatından sonraki dönemde üzerinde çokça spekülasyon yapılan bir şahsiyettir. Hacı Bektâş-ı Velî'nin kişiliğinin ve ona izafe edilen bir mektep olarak Beştâşîlik'in mahiyetinin daha iyi ve net anlaşılması için onun yaşadığı dönem malzemelerine bakmak gerekir ki bunların başında da yazdığı kitapları gelir. Hacı Bektâş-ı Velî'nin en başta gelen ve en hacimli eseri ise Makâlât'tır.

Merhum M. Es'ad Coşan Hocaefendi, Makâlât'ı ele aldığı uzun, meşakkatli ve titiz çalışmaları neticesinde, Bektâşîlik konusunu, bilimsel yöntemlerle ve pek çok yönüyle açıklığa kavuşturmuş, Hacı Bektâş-ı Velî'nin, kökleri Ahmed-i Yesevî'ye dayanan bir mutasavvıf olduğunu ortaya koymuştur.

Bu kitapta bulunan yazıların önemli bir kısmı, müellifin akademik çalışmalarında yer verdiği metinlerdir. Bir kısmı da çeşitli yerlerde yapmış olduğu konuşma ve vermiş olduğu konferansların deşifre edildikten sonra yayına hazır hâle getirilmiş halleridir.

Kapat