Sepetim (0) Toplam: 0,00
%20
Server Yayınları | Kadın ve Aile Dergisi Başmakaleleri - 2 | M. Es'ad

Kadın ve Aile Dergisi Başmakaleleri - 2

Etiket Fiyatı : 32,00
İndirimli Fiyat : 25,60
Kazancınız : 6,40
Taksitli fiyat : 9 x 3,20
9789758757046
538956
Kadın ve Aile Dergisi Başmakaleleri - 2
Kadın ve Aile Dergisi Başmakaleleri - 2
Server Yayınları
25.60
Kadın ve Aile, Nisan 1985te yayın hayatına başlamış ve Haziran 1998e kadar yayınını sürdürmüş olan, alanının ülkemizdeki ilk ve en başarılı dergilerinden biridir. Hanımlara mesafe aldırmak için kendi kulvarında lider bu dergiyi kültür ve irfan dünyamıza kazandıran Merhum M. Esad Coşan Hocaefendi, hedef kitleyi hitap aldığı şu cümleleriyle aileye bakışını özetlemiş ve derginin amacını ifade etmiştir:
Biz, yuvayı dişi kuşun yaptığını, aile fertleri arasındaki sıcak ve sevimli sevgi bağlarının sayesinde sağlandığını biliyoruz. Sizler yuvanın direği, toplumumuzun temellerisiniz. (...) Ülke ekonomisini dilerseniz siz düzenler; lüksü israfı önler; üretimi, kaliteyi kontrol edersiniz.
Dergiyi alan, okuyan, istifade eden kitleler her ayın ortasını iple çekmiş, eline geçer geçmez bir mektup gibi gördükleri başmakaleleri tekrar tekrar okumaktan kendilerini alamamıştır. Karşısındakiyle sohbet eder gibi yazan Hocaefendinin bu mektuplarında, kimi zaman güncel olaylar enine boyuna kritik edilmiş, hadiselerin duyarlı bir müslüman bakış açısı ve farkı ile nasıl yorumlandığı görülmüş; kimi zaman ise değişmeyen ve pörsümeyen insânî ve İslâmî anlayışın yeni bir söylem ve dille aktarıldığına şahit olunmuştur.
Yazılarda sadece hanımlar muhatap alınmamış, duyarlı her kesimden her insana hitap edilmiştir. Her bir yazı okunduğunda, insanlık ve İslâmlık adına ıstırap çeken bir Allah erinin seslenişlerinin bugün de aynı yankıyı bulacağı görülecektir.
Dergide yayınlanan başmakaleler kronolojik sıraya göre aynen bu kitaba alınmıştır. Makalelerde yer yer o gün için önemli olup sonradan önemini kaybetmiş bazı güncel meselelerin işlenmiş olduğu görülecektir. Bu tür yazıların, Hocaefendinin bakış açısını ve düşünce dünyasını bir bütün olarak tanımak ve o günün şartlarını değerlendirmek açısından önemli katkılar sağlayacağı kanaatindeyiz.
Başmakalelerde yer almış ve kaynakları verilmemiş olan âyet, hadis, kelâm-ı kibar ve şiirlerin kaynakları mümkün olduğunca tespit edilip dipnotta gösterilmiştir. Uzun zaman aralığında yazılan yazılar içerisinde kimi kelime ve kavramlardaki yazım farklılıkları giderilerek bir imlâ birlikteliği sağlanmıştır. Sonuna kaynakça ve özellikle araştırmacıların istifadesini kolaylaştırmak için ayrıntılı bir dizin ilave edilmiştir. Ayrıca her yazının başına dipnot olarak künyeleri verilmiştir.
Kadın ve Aile dergisinde yer alan başyazılarda ele alınan konuların, mümin duyarlılığı ile aktarılması ve yakın tarihimizde pek görülmeyen bir duruşun hikayesini sergilemesi kadar, Türkçenin kullanılmasındaki ustalık da bu kitabın bir solukta okunmasına vesile olacaktır.
Geçtiğimiz yüzyılın ikinci yarısında dolu dolu bir hayat sürmüş, toplumumuzun ilim ve irfan hayatında açık etkileri olmuş M. Esad Coşan Hocamızın şimdiye kadar yayımlanmış yayımlanmamış bütün eserlerini okuyucularımıza, fikir ve kültür hayatımıza sunarken kendisini rahmetle yâd ediyoruz. Mevlâ ruhunu şâd ve mesrûr, merkad-i pâkini pür-nûr, mânevî makamını âlâ eylesin.
Kapat