Sepetim (0) Toplam: 0,00
%32
Ulak Yayıncılık | Kemalizm ile Bütünleşen Alevilik | Hüsnü Merdanoğlu

Kemalizm ile Bütünleşen Alevilik

Etiket Fiyatı : 28,00
İndirimli Fiyat : 19,04
Kazancınız : 8,96
Taksitli fiyat : 9 x 2,28
9786059588348
743824
Kemalizm ile Bütünleşen Alevilik
Kemalizm ile Bütünleşen Alevilik
Ulak Yayıncılık
19.04

"Hüsnü Merdanoğlu'nun 'Kemalizmle Bütünleşen Alevilik'i de öğütlemek isterim. Alevilik, Kemalizm birbirini tamamlıyor mu? İnsanoğlunu doğru, sağlam yola götürmenin iki yolu mu? Değil diyenler varsa, iyi bilelim, bizleri çıkmazlara sürüklemek istiyorlar..."

Oktay AKBAL, Cumhuriyet Gazetesi

"...Hüsnü Merdanoğlu'nun "Kemalizm ile Bütünleşen Alevilik" adlı eseri.... çıktı. Aleviler hakkında söz söylemek gereğini duyan hiç kimse, bu kitabı okumadan ağzını açmamalıdır

Vural SAVAŞ, Sözcü Gazetesi

Devşirme yöneticilerin güdümünde olan Osmanlı İmparatorluğu'nca dışlanan, hatta değişik bahanelerle kınma uğrayan Aleviler, hoş görüsüzlüğün ve hiç hak etmedikleri ifiiralarin yarattığı toplumsal-siyasal ortamdan korunmak için, Cumhuriyet dönemine dek olabildiğince, kimliklerini ve ibadetlerini gizlemek zorunda kalmışlardır.

Mustafa Kemal Paşa'nın öncülüğünde kurulan Kuvay-ı Milliye örgütünde, bütün yurtseverlerle birlikte buluşan Aleviler, Ulusal Kurtuluş Savaşı'ndan sonra gerçekleştirilen Büyük Türk Devrimi 'nde beklentilerini bularak, Kemalizm ile bütünleşmişlerdir.

Yunus Emre'nin, "Yaradanı severim, yaradandan ötürü" dizelerinde dile getirdiği üzere Aleviler; Tanrı sevgisini, insan sevgisi ile örtüştürmüşler, bu örtüşmeyi insan onuruna en çok yaraşır ilkeler içeren Kemalist Büyük Türk Devrimi ile de bütünleştirmişlerdir. İnanç içeriği; yurt sevgisi ile donanımlı olan Aleviliğin, tarihin derinliklerinden gelen ve birçok Alevinin bile bilmediği özellikleri ve Türkiye Cumhuriyeti ile bütünleşme süreci, bu kitapta belgeler ışığında aydınlatılmaya çalışılmıştır.

Kapat