Sepetim (0) Toplam: 0,00
%17
Kuramer Yayınları | Kur'an'ın Geliş Ortamında Arap Toplumu | Adem Apak

Kur'an'ın Geliş Ortamında Arap ToplumuSosyal, Kültürel ve İktisadi Hayat

Etiket Fiyatı : 23,15
İndirimli Fiyat : 19,21
Kazancınız : 3,94
Taksitli fiyat : 9 x 2,47
Kur'an'ın Geliş Ortamında Arap Toplumu
Kur'an'ın Geliş Ortamında Arap Toplumu Sosyal, Kültürel ve İktisadi Hayat
Kuramer Yayınları
19.21

İslâm öncesi Arap tarihi genel olarak Câhiliyye çağı, bu dönemin zihniyet yapısı ve hayat tarzı ise Câhiliyye kültürü olarak adlandırılır. Câhiliyye kültürü esnasında Hz. Muhammed'in peygamber olarak gönderildiği ilk muhatapların inanç ve değerler dünyasını, Kur'an vahyinin eleştiriden geçirdiği zihniyet yapısını ve dünya görüşünü ifade eder.

Allah Resûlü'nün gerek tebliğ faaliyetlerini gerekse zamanla toplumsal hayatta meydana getirdiği değişim ve dönüşümü tespit edebilmek ve onun insanlığa sunmak istediği evrensel değerleri kavrayabilmek, öncelikle Kur'an vahyinin geldiği o dönem hakkında kuşatıcı bir bilgiye sahip olmakla mümkündür. Bu bilgi, aynı zamanda siyer konularının anlaşılmasına da basamak teşkil edecektir.

Hz. Peygamber'in risaletine muhatap olanların doğru tanınabilmesi ve bu bilginin de katkısıyla Kur'an'ın doğru anlaşılabilmesi için bu döneme ait başka malumatın yanı sıra soyal, kültürel ve iktisadi hayata dair bilgiler de büyük önem taşımaktadır. Eser böyle bir düşünce ve ihtiyacın ürünü olarak ortaya çıkmıştır.

Kapat