Sepetim (0) Toplam: 0,00
%27
Bengi Kitap Yayın | Kuşçubaşı Eşref | Ahmet Efe

Kuşçubaşı Eşref

Etiket Fiyatı : 30,00
İndirimli Fiyat : 21,90
Kazancınız : 8,10
9789750111433
507848
Kuşçubaşı Eşref
Kuşçubaşı Eşref
Bengi Kitap Yayın
21.90

İngiltere'de Levrens Türkiye'de Eşref. Bir efsane haline getirilerek kendilerine olmadık roller biçilen iki doğru söylemeyen! Bilim disiplininden uzak kaleme alınan kimi çalışmalarda da Erşef'in Lerens'e dünyayı dar ettiği biçiminde özellenebilecek iddialar ortaya atılmakta. Bu ve benzeri iddialalrla da yakın dönem Türk tarihi, özellikle 1950'lerden başlamak üzere hayaller üzerine bina edilmek istenmekte, gerçek kahramanlar unutturulup sentetik kahramanlar üretilmekte, böylelikle yakın geçmiş yok edilmekte. Oysa 1950'lerden itibaren kendi yakın geçmişiyle "hesaplaşan" İngilizler Lavrens'e atfedilen hadiselerin birer hayal olduğunu ortaya koyup "efsane"yi sona erdirirken bizde bu yapılmamış, Kuşçubaşı efsanesi adeta bir yalan rüzgârı gibi dozu artırılarak sürdürülmüştür. Önceki çalışması "Çerkez Ethem" de Arapçasına dönüştürülen benzer bir konuyu tamamen belge ve bilgilere dayanarak aydınlatan Ahmet Efe, bu eserinde de yakın dönem Türk tarihinin ilginç kişiliklerinden Kuşçubaşı Eşref'in gerçek yüzünü ortaya koyuyor.

Bu bağlamda Kuşçubaşı'nın Harbiye mezunu olmadığını Genel Kurmay ve MSB kayıtlarına dayanarak ortaya koyan Efe, Teşkilatı Mahsusa'yı Eşref'in kurmadığı ve hiçbir zaman da başkanlığını yapmadığından başlayarak birçok yanlış bilineni açığa çıkarmaktadır. Eşref'in Türk İstiklâl Harbi'nde önemli rol oynamadığı gibi, kuşkuları çağrıştıran eylemleri de açığa çıkaran bu çalışma, Kuşçubaşı'nın Çerkez Ethem'le birlikte 28 Ocak 1921'de Yunan hizmetine girdiğini ve Büyük Türk Taaruzu ardından kurulduğu Anadolu Osmanlı İhtilal Komitesi ile -Rum ve Ermeni grupları ile birlikte- Ege adalarından Anadolu'ya çıkarmalar yaptırdığı -Fevzi Çakmak imzalı- Genelkurmay belgelerine dayanarak gözler önüne sermektedir.

Çalışmanın en önemli yanı ise Hüsamettin Ertürk'ün ortaya attığı, "Kuşçubaşının 1950'likler listesine yanlışlıkla girdiği, Fevzi Çakmak'ın onu buradan çıkarmak için ne kadar çabaladığı..." iddasının gerçek olmadığını bizzat Fevzi Paşa imzalı Genelkurmay istihbarat belgeleri ile ortaya koymasıdır"

Kapat