Sepetim (0) Toplam: 0,00
%15
Akademik Kitaplar - Ders Kitapları | Resimleriyle Çocuk/Ergen Değerlen

Resimleriyle Çocuk/Ergen Değerlendirmede Vaka ÖrnekleriErgen Gelişiminde Vaka Örnekleri

Etiket Fiyatı : 35,00
İndirimli Fiyat : 29,75
Kazancınız : 5,25
Taksitli fiyat : 9 x 3,47
9786059786218
752018
Resimleriyle Çocuk/Ergen Değerlendirmede Vaka Örnekleri
Resimleriyle Çocuk/Ergen Değerlendirmede Vaka Örnekleri Ergen Gelişiminde Vaka Örnekleri
Akademik Kitaplar - Ders Kitapları
29.75

Özellikle çocuk ve ergenlerin duygu ve düşüncelerini, kendilerini ve dünyayı nasıl algıladıklarını çizmiş oldukları resimler yolu ile anlattıkları bilinmektedir. Psikoloji alanında uzun yıllardır kullanılan projektif resim testleri, bireyi psiko-pedagojik açıdan tanımaya yarayan bir ölçüt olduğu gibi; aynı zamanda kişinin karmaşık iç dünyasının yanı sıra zeka, kişilik ve yakın çevre özelliklerini de yansıtmaya yarayan önemli bir ifade aracı olarak kabul görmüştür.

Uzun meslek yaşamım da çocuk ve ergen danışanlarla çalışırken çeşitli psikolojik testlerle birlikte resim testlerinden de sıkça yararlandım. Oluşan geniş vaka arşivim içinden seçilen toplam 287 örnek vakayı; tıbbi tanıları ile eğitsel ve psikolojik değerlendirme sonuçlarına göre 8 ana gruba ayırdım. Seçilen her örnek vakayı da aşağıdaki düzen içinde okuyucu ile paylaştım:

Kısaca vakanın öyküsü,

Başvuru - incelenme gerekçeleri,

Çizdiği projektif resimler,

Yapılan eğitsel ve psikolojik tanılama çalışmaları,

Sonuç ve öneriler.

Bunları yaparken de başarabildiğim oranda mesleki etik kurallara uyma konusunda azami özeni gösterdiğimin bilinmesini isterim.

Uzun bir emeğin sonucu olarak ortaya çıkan bu eserden öncelikle; Psikoloji, PDR, Çocuk Gelişimi, Tıp, Özel Eğitim, Sosyal Hizmetler vb. bölümlerde eğitim gören üniversite öğrencileri ile alanda çalışan uzmanların, ikinci olarak da ilgili anne-babaların yararlanmalarını amaçladım.

Alanında bir ilk olacağına inandığım bu eserin, geleceğimiz olan üniversiteli gençlerimize önemli katkı sağlayacağına inanıyorum.

Kapat