Sepetim (0) Toplam: 0,00
%38
Büyüyen Ay Yayınları | Yunus Emrenin Dostları | Mustafa Özçelik

Yunus Emrenin Dostları

Etiket Fiyatı : 35,00
İndirimli Fiyat : 21,70
Kazancınız : 13,30
Taksitli fiyat : 9 x 2,59
9786055166601
681111
Yunus Emrenin Dostları
Yunus Emrenin Dostları
Büyüyen Ay Yayınları
21.70

Yunus Emre, Türk şiirinin kurucu ismi olan bir şair. Fakat onun misyonu sadece şairliğiyle sınırlandıramayız. O, sufi kimliğiylede başta Anadolu olmak üzere Balkanlar ve Orta Asya Türk coğrafyasında İslami geniş kitlelere sevdirip benimsetmede örnek olmuş bir şahsiyettir.Yunus Emre, bu özlellikleriye yaşadığı çağdan günümüze, toplumun bütün kesimlerini etkilemiş, onlara rehberlik yapmıştır.

Yunus Emre bu rehberliğini özellikle Milli Edebiyat dönemide daha belirgin olarak göstermiştir. Batılaşma rüzgarıyla köklerinden kopan aydınlar, bir kimlik arayışına

girdiklerinde Yunus Emre'yle yeniden kendilerini bulmayı başarmışlardır.

Bu kitap, işte bu aydınlardan en çok öne çıkanların Yunus Emre ile buluşma hikayelerini anlatıyor. M. Fuat Köprülü'den Sezai Karakoç'a, Rıza Tevfik'ten Mehmet Kaplan'a, Burhan Toprak'tan Nezihe Araz'a çok sayıda ilim erbabı, şair ve yazarın Yunus'u keşfetme, anlama ve ardından onu anlatma hikâyeleri bu kitabın asıl konusunu oluşturuyor. Yunus'un Batılı şarkiyatçılar üzerinde de çok etkili olduğu bilinmektedir. Bu yüzden kitaba Yunus sevdalısı iki şarkiyatçı isme "Annemaria Schimmel" ve "Anna Masala"ya de yer verilmiştir.

Kapat