Sepetim (0) Sepetimi Göster
%15
Denizli (Ciltli) | Kolektif | kitapambari.com

Denizli (Ciltli)Tanrıların Kutsadığı Vadi

Kargoya 2 iş gününde teslim edilir
Denizli (Ciltli)
Denizli (Ciltli) Tanrıların Kutsadığı Vadi
Yapı Kredi Yayınları Sanat
106.25

Denizli sadece Pamukkale'den (Hierapolis), o en bildik yüzünden ibaret değil. Hierapolis'in kültür değerleriyle Denizli'nin tümü için bu nitelemeyi kullanmak hiç de yersiz kaçmaz. İrili ufaklı olağanüstü arkeolojik yerleşimleriyle, doğal zenginlikleriyle, mimarisiyle, ürettikleriyle altın değerinde bir şehir Denizli. Bir şehrin özünü oluşturan, geçmişten günümüze taşınan kültürel değerlerine odaklı bir tavırla ele alan Denizli - Tanrıların Kutsadığı Vadi yazılı ve görsel bir tür hafıza işlevi görür. Bir şehri, "işte o şehir" yapan değerleri toplu olarak gösterirken, turistik güzergâhların dışında kalan ve bir hazine sayılabilecek yerleri de gözler önüne seriyor. Bunlardan en çarpıcı örneklerin çoğu bugün bakımsız haldeki kalem işi ahşap camiler oluşturuyor. Baklan-Boğaziçi kasabasındaki sade düz duvarları ve kiremit kaplı kırma çatısıyla dıştan alelade bir konutu andıran, içindeyse hiç beklenmedik, olağanüstü bir süsleme sanatının saklı olduğu Eski Cami gibi... Antik Dönem'den itibaren kutsal sayılan bir vadide yer alan Denizli şehrinin monografisine Eşref Abay, Şaban Kök, H. Hüseyin Baysal, Celal Şimşek, Francesco D'Andria, Kadir Pektaş, Evliyâ Çelebi, Vital Cuinet, Necati İnceoğlu, Mustafa Arslan, Melih Duygulu, Cengiz Bektaş, Kenan Mortan, Osman Saffet Arolat yazılarıyla katkıda bulundular. Serhan Oksay ise doğa yazısını yazdı ve fotoğrafladı. Denizli - Tanrıların Kutsadığı Vadi'yi Filiz Özdem hazırladı, Ali Konyalı ve Tarkan Kutlu ise fotoğraflarıyla şehrin muhteşem yüzüne ayna tuttular.

 • Açıklama
  • Denizli sadece Pamukkale'den (Hierapolis), o en bildik yüzünden ibaret değil. Hierapolis'in kültür değerleriyle Denizli'nin tümü için bu nitelemeyi kullanmak hiç de yersiz kaçmaz. İrili ufaklı olağanüstü arkeolojik yerleşimleriyle, doğal zenginlikleriyle, mimarisiyle, ürettikleriyle altın değerinde bir şehir Denizli. Bir şehrin özünü oluşturan, geçmişten günümüze taşınan kültürel değerlerine odaklı bir tavırla ele alan Denizli - Tanrıların Kutsadığı Vadi yazılı ve görsel bir tür hafıza işlevi görür. Bir şehri, "işte o şehir" yapan değerleri toplu olarak gösterirken, turistik güzergâhların dışında kalan ve bir hazine sayılabilecek yerleri de gözler önüne seriyor. Bunlardan en çarpıcı örneklerin çoğu bugün bakımsız haldeki kalem işi ahşap camiler oluşturuyor. Baklan-Boğaziçi kasabasındaki sade düz duvarları ve kiremit kaplı kırma çatısıyla dıştan alelade bir konutu andıran, içindeyse hiç beklenmedik, olağanüstü bir süsleme sanatının saklı olduğu Eski Cami gibi... Antik Dönem'den itibaren kutsal sayılan bir vadide yer alan Denizli şehrinin monografisine Eşref Abay, Şaban Kök, H. Hüseyin Baysal, Celal Şimşek, Francesco D'Andria, Kadir Pektaş, Evliyâ Çelebi, Vital Cuinet, Necati İnceoğlu, Mustafa Arslan, Melih Duygulu, Cengiz Bektaş, Kenan Mortan, Osman Saffet Arolat yazılarıyla katkıda bulundular. Serhan Oksay ise doğa yazısını yazdı ve fotoğrafladı. Denizli - Tanrıların Kutsadığı Vadi'yi Filiz Özdem hazırladı, Ali Konyalı ve Tarkan Kutlu ise fotoğraflarıyla şehrin muhteşem yüzüne ayna tuttular.

   Stok Kodu
   :
   9789750821301
   Ebad
   :
   22.50x28.00
   Sayfa Sayısı
   :
   446
   Basım Yeri
   :
   İstanbul
   Baskı
   :
   1
   Basım Tarihi
   :
   2011-12
   Kapak Türü
   :
   Ciltli
   Kağıt Türü
   :
   Kuşe
   Dili
   :
   Türkçe
 • Yorumlar
  • Yorum yaz
   Bu eser hakkında yorum yazarak Puan Kazanabilir, Puanlarınızı Kitap Alış-Verişlerinizde kullanabilirsiniz. (Üyeler İçin)
Kapat