Sepetim (0) Sepetimi Göster
%25
Kur'an Yorumunun Politik Bağlamı | Ömer Başkan | kitapambari.com

Kur'an Yorumunun Politik BağlamıMevdudi Örneği

17,25 TL
- +
23,00 TL
%25
Sepete Ekle
Kargoya 2 iş gününde teslim edilir
Kur'an Yorumunun Politik Bağlamı
Kur'an Yorumunun Politik Bağlamı Mevdudi Örneği
Berikan Yayınları
17.25
Kur'an Yorumunun Politik Bağlamı - Mevdudi Örneği ana başlığını taşıyan bu çalışmanın temel amacı, Mevdudi'nin Kur'an'ı anlama biçiminin politik niteliğini ortaya çıkarmaktır. Kuşkusuz Kur'an, peygamberin vefatından sonra tarihin değişik kesitlerinde birçok farklı biçimde yorumlanmıştır. Bu yorumların teorik çerçeveleri ise, müfessirlerin yaşadığı tarihin ve bu tarihi oluşturan sosyo-kültürel bağlamın genel çerçevesinden soyutlanamaz. Bu nedenle, son tahlilde politik bir parti olan Cemaat'i İslami'nin önderi olmasının yanı sıra "siyasal islam"ın en önemli temsilcilerinden biri kabul edilen Ebu'l-A'la el-Mevdudi'nin Kur'an yorumu, politik kimliğiyle ilişkilendirilmeksizin bağlamını kaybedecek ve anlamsızlaşacaktır. Bu teorik ön kabule bağlı olarak biz, çalışmamızda sadece bir tefsir metnini çözümlemeye girişmedik; bunun ötesinde Mevdudi'nin tefsir biçimini de kuşatan söylemini, sahip olduğunu düşündüğümüz politik bağlama yerleştirerek yeniden kurmaya çalıştık.
 • Açıklama
  • Kur'an Yorumunun Politik Bağlamı - Mevdudi Örneği ana başlığını taşıyan bu çalışmanın temel amacı, Mevdudi'nin Kur'an'ı anlama biçiminin politik niteliğini ortaya çıkarmaktır. Kuşkusuz Kur'an, peygamberin vefatından sonra tarihin değişik kesitlerinde birçok farklı biçimde yorumlanmıştır. Bu yorumların teorik çerçeveleri ise, müfessirlerin yaşadığı tarihin ve bu tarihi oluşturan sosyo-kültürel bağlamın genel çerçevesinden soyutlanamaz. Bu nedenle, son tahlilde politik bir parti olan Cemaat'i İslami'nin önderi olmasının yanı sıra "siyasal islam"ın en önemli temsilcilerinden biri kabul edilen Ebu'l-A'la el-Mevdudi'nin Kur'an yorumu, politik kimliğiyle ilişkilendirilmeksizin bağlamını kaybedecek ve anlamsızlaşacaktır. Bu teorik ön kabule bağlı olarak biz, çalışmamızda sadece bir tefsir metnini çözümlemeye girişmedik; bunun ötesinde Mevdudi'nin tefsir biçimini de kuşatan söylemini, sahip olduğunu düşündüğümüz politik bağlama yerleştirerek yeniden kurmaya çalıştık.
   Stok Kodu
   :
   9789752673052
   Ebad
   :
   13.50x23.00
   Sayfa Sayısı
   :
   232
   Basım Yeri
   :
   Ankara
   Baskı
   :
   1
   Basım Tarihi
   :
   2010
   Kapak Türü
   :
   Ciltsiz
   Kağıt Türü
   :
   2. Hamur
   Dili
   :
   Türkçe
 • Yazara Ait Diğer Kitaplar
 • Yorumlar
  • Yorum yaz
   Bu eser hakkında yorum yazarak Puan Kazanabilir, Puanlarınızı Kitap Alış-Verişlerinizde kullanabilirsiniz. (Üyeler İçin)
Kapat