Sepetim (0) Sepetimi Göster
Türkmen Atasözleri
Türkmen Atasözleri
Kriter Yayınları
22.75
Farklı zaman ve coğrafyalarda kilometrelerce uzaklıkta yaşamış dahi olsalar tarihi, soyu, dili, kültürü bir, duyuşu, düşünüşü aynı, bir milletin evlatları olan Türkler, pek çok değerlerini, şahsiyetlerini, eserlerini ve edebi ürünlerini geçmişten bu günlere taşımışlardır.
Halkın sesi olan atasözleri, sözlü geleneğin ürünü olarak uzun bir zaman sürecinden geçip bu günlere ulaşmış, bir milletin duygu ve düşünce sistemini, örf ve âdetini, inancını kısaca hayata bakış şeklini ortaya koyan özlü ve öğretici sözler olması sebebiyle belki de bu ürünlerin en önemlisidir.
İşte biz de, bu kıymetinden dolayı 3000 civarında Türkmen atasözüne yer verdiğimiz çalışmamızda, Türkmenleri, kültürünü ve yaşam felsefelerini, daha yakından tanıtmayı amaçladık. Transkripsiyonlu olarak belirttiğimiz Türkmen atasözlerini Türkiye Türkçesine aktarıp, bulabildiklerimize veya uygun olduğunu düşündüklerimize Türkiye Türkçesindeki benzer, aynı veya farklı örneklerini vermeye çalıştık. Kitabımızın Türkmen Türkçesi ve folkloru üzerine yapılacak olan çalışmalara bir nebze de olsa katkı sağlaması en büyük dileğimizdir.
Kapat