Mertol Tulum Tarihî Metin Çalışmalarında Usul (Nâme-i Kudsî (Menâkıbu'
Stok Kodu
9786051960067
Sayfa Sayısı
590
Basım Tarihi
2017-05

Tarihi Metin Çalışmalarında Usul - Mertol TulumName-i Kudsi (Menakıbu'l-Kudsiyye)'nin Yayımlanmış Metninden Derlenen Verilerle / Birinci Kitap

35,00 TL %15 indirimli 29,75 TL
(Bu ürünü aldığınızda 297 puan kazanacaksınız)
   297


2 İş Gününde Kargoya Teslim EdilirBu kitap “yazma eserlerle ilgili bilgiler” ve “eski metinleri inceleme (metin tenkidi) konularını ayrıntılı şekilde ele almakta ve öncelikle şu sorulara cevap vermek amacını gütmektedir:

1) Arap alfabesi ile yazılmış eski bir metni anlayarak okumak ne demektir ve nasıl başarılabilir?

2) Anlayarak okunmuş bir metni bugünkü alfabe ve yazı sistemiyle aktarmak hangi yollar ve araçlarla gerçekleştirilmelidir?

3) Eski metinlerin ihtiva ettiği tarih bilgilerini doğru olarak belirleyip yayımlayabilmek için ne gibi bilgi, donanım, anlayış ve yaklaşımlara sahip olmak gereklidir?

Bu kitap ele aldığı konular bakımından tenkitli metin çalışmasının mahiyetini tanıtıcı ve öğretici yanıyla aynı zamanda Arap harfli Türkçe metinler üzerinde çalışacaklar için yol gösterici bir nitelik taşımaktadır. Başka bir deyişle, tarihî Türkçe metinler üzerindeki çalışmalar alanında bir usul kitabıdır.

Nihayet bu kitap konuların işleniş seviyesi bakımından ilmi araştırma ve değerlendirmelerini Türkçe eski metinler üzerinde yapmak durumunda bulunan, üniversitelerimizin başta Türk Dili ve Edebiyatı olmak üzere ilgili bölümlerinin yüksek lisans ve doktora dersleri için tasarlanmış bir kılavuzdur.

Kapat