Sepetim (0) Sepetimi Göster
%25
Osmanlı Tiyatrosu Dilek Özhan Koçak 15.80 TL - kitapambari.com

Osmanlı Tiyatrosu - 19. Yüzyıl İstanbul'unda Kültürel Dönüşümün Sahnesi 19. Yüzyıl İstanbul'unda Kültürel Dönüşümün Sahnesi

Kargoya 2 iş gününde teslim edilir
Osmanlı Tiyatrosu - 19. Yüzyıl İstanbul'unda Kültürel Dönüşümün Sahnesi
Osmanlı Tiyatrosu - 19. Yüzyıl İstanbul'unda Kültürel Dönüşümün Sahnesi 19. Yüzyıl İstanbul'unda Kültürel Dönüşümün Sahnesi
Parşömen Yayınları
16.67
Avrupa kentleri arasında en çok uygarlığın göbeği Paris'i ziyaret etmeyi tercih eden Osmanlı aydınları, tüm dünyayı etkileyen parisyen yaşamdan etkilenmişler, uygarlık hakkındaki temel düşüncelere Paris'teki kısa süreli deneyimlerinden yola çıkarak ulaşmışlardır. Osmanlı aydınları, Paris'i Haussmann planları sonucunda dağılmaya başlayan mahallerde yaşayan yoksul insanların gözleri ile görmemiş, ona daha çok temiz, düzenli sokakları, kütüphaneleri, müzeleri, üniversiteleri ile uygarlığın merkezi olarak tanıklık etmiş olsalar da, kısa süreli ziyaretleri sonucunda elde ettikleri deneyimler ve gözlemler kendilerinde sorgusuz sualsiz bir hayranlığa neden olmamış, aksine Batılı entelektüeller gibi kendilerinde bu "üst uygarlık"ı eleştirebilme cesaretini bulabilmişlerdir. "Burjuva ahlakı"nın "şark kültürü" ile uyuşmadığını fark eden aydınlar bu nedenle Avrupa'nın maddi ilerlemesinin örnek alınması, ama ahlakından uzak durulması gerektiğini sürekli dile getirerek Tanzimat'ın ikiliğine vurgu yapmaya devam etmişlerdir. (Tanıtım Bülteninden)
 • Açıklama
  • Avrupa kentleri arasında en çok uygarlığın göbeği Paris'i ziyaret etmeyi tercih eden Osmanlı aydınları, tüm dünyayı etkileyen parisyen yaşamdan etkilenmişler, uygarlık hakkındaki temel düşüncelere Paris'teki kısa süreli deneyimlerinden yola çıkarak ulaşmışlardır. Osmanlı aydınları, Paris'i Haussmann planları sonucunda dağılmaya başlayan mahallerde yaşayan yoksul insanların gözleri ile görmemiş, ona daha çok temiz, düzenli sokakları, kütüphaneleri, müzeleri, üniversiteleri ile uygarlığın merkezi olarak tanıklık etmiş olsalar da, kısa süreli ziyaretleri sonucunda elde ettikleri deneyimler ve gözlemler kendilerinde sorgusuz sualsiz bir hayranlığa neden olmamış, aksine Batılı entelektüeller gibi kendilerinde bu "üst uygarlık"ı eleştirebilme cesaretini bulabilmişlerdir. "Burjuva ahlakı"nın "şark kültürü" ile uyuşmadığını fark eden aydınlar bu nedenle Avrupa'nın maddi ilerlemesinin örnek alınması, ama ahlakından uzak durulması gerektiğini sürekli dile getirerek Tanzimat'ın ikiliğine vurgu yapmaya devam etmişlerdir. (Tanıtım Bülteninden)
   Stok Kodu
   :
   9786054452835
   Ebad
   :
   16.00x23.00
   Sayfa Sayısı
   :
   373
   Basım Yeri
   :
   İstanbul
   Baskı
   :
   1
   Basım Tarihi
   :
   2011
   Kapak Türü
   :
   Ciltsiz
   Kağıt Türü
   :
   2. Hamur
   Dili
   :
   Türkçe
 • Yazara Ait Diğer Kitaplar
 • Yorumlar
  • Yorum yaz
   Bu eser hakkında yorum yazarak Puan Kazanabilir, Puanlarınızı Kitap Alış-Verişlerinizde kullanabilirsiniz. (Üyeler İçin)
Kapat