Sepetim (0) Sepetimi Göster
Dirok
Dirok
Yolculuk Yayınevi
11.06
Kendini gör, kendini yaşa, Kendin olmaktan asla korkma... Doğum yeri Mardin, adı Tirkiye, soyadı Dınya olan büyük bir aşiret kızıdır Dîrok. Güneydoğu'nun görülmeyen kadınlarından sadece biridir... Dîrok'ların çocukluğu ellerinden alınır. Kadın oldukları unutturulur. Ana olma süreçleri önemli ve acı doludur... Dîrok, 18'inde kadınlığını unuttuğunu ve çocuklarının ölümü ile kadınlığını gömdüğünü söylemiştir... Dîrok, acılarıyla yoğrulmuştur... Yaşamını hâlâ Mardin civarlarında sürdüren, 60 yaşlarındaki Dîrok, şöyle diyor: "Ben, biri Gerilla, diğeri Mehmetçik olarak şehit düşen iki oğlumun arkasından bakakaldım. Burada yazdıklarım, Kürt bacılarıma ve Türk kardeşlerim olarak bildiklerime -bu yaşananları onlar da yaşamasınlar diye- sesleniştir. Hatta haykırıştır. ‘Hayat'ımı okuyup da oradaki hatalar zincirini fark etmemeleri mümkün değildir. Önemli olan, vicdanlarının sesini dinleyip burada yazılanları devam ettirmemeleridir..."
 • Açıklama
  • Kendini gör, kendini yaşa, Kendin olmaktan asla korkma... Doğum yeri Mardin, adı Tirkiye, soyadı Dınya olan büyük bir aşiret kızıdır Dîrok. Güneydoğu'nun görülmeyen kadınlarından sadece biridir... Dîrok'ların çocukluğu ellerinden alınır. Kadın oldukları unutturulur. Ana olma süreçleri önemli ve acı doludur... Dîrok, 18'inde kadınlığını unuttuğunu ve çocuklarının ölümü ile kadınlığını gömdüğünü söylemiştir... Dîrok, acılarıyla yoğrulmuştur... Yaşamını hâlâ Mardin civarlarında sürdüren, 60 yaşlarındaki Dîrok, şöyle diyor: "Ben, biri Gerilla, diğeri Mehmetçik olarak şehit düşen iki oğlumun arkasından bakakaldım. Burada yazdıklarım, Kürt bacılarıma ve Türk kardeşlerim olarak bildiklerime -bu yaşananları onlar da yaşamasınlar diye- sesleniştir. Hatta haykırıştır. ‘Hayat'ımı okuyup da oradaki hatalar zincirini fark etmemeleri mümkün değildir. Önemli olan, vicdanlarının sesini dinleyip burada yazılanları devam ettirmemeleridir..."
   Stok Kodu
   :
   9786054266296
   Ebad
   :
   13.50x21.00
   Sayfa Sayısı
   :
   223
   Basım Yeri
   :
   İstanbul
   Baskı
   :
   1
   Basım Tarihi
   :
   2011
   Kapak Türü
   :
   Ciltsiz
   Kağıt Türü
   :
   2. Hamur
   Dili
   :
   Türkçe
 • Yazara Ait Diğer Kitaplar
 • Yorumlar
  • Yorum yaz
   Bu eser hakkında yorum yazarak Puan Kazanabilir, Puanlarınızı Kitap Alış-Verişlerinizde kullanabilirsiniz. (Üyeler İçin)
Kapat