Sepetim (0) Sepetimi Göster
%37
Şato | Franz Kafka | kitapambari.com

Şato

Çeviren: Hasan İlhan
Kargoya 5 iş gününde teslim edilir
Şato
Şato
Alter Yayıncılık
6.30

Franz Kafka 3 Temmuz 1883'te orta sınıf bir Yahudi ailesinin ilk çocuğu olarak Prag'da dünyaya geldi. O zaman ki milletler mozaiği olan Avusturya İmparatorluğuna bağlı Bohemya Krallığında yaşadı. Anadil olarak ilk etapta Almanca konuşan Kafka ailesi, Çekçeyi de konuşabiliyordu.

Kafka 1889'da Fleischmark'ta Deutsche Knabenschule'ye gitti. Çocukluğunda rol oynamış başlıca kişiler Fransız mürebbiye Bailly kahya kadın Marie Werne'dir. O sıralarda Prag'da genel olarak konuşulan dil çek diliydi. Kafka ölümünden sonra yayınlanan eserleriye 20. yüzyılın ve modern Alman edebiyatının önde gelen yazarlarındandır. 1917'de Kafka verem olduğunu öğrendi.

1919 yılında geçirdiği ağır gripten dolayı hastaneye kaldırıldı. 1922'de emekli oldu maddi durumu kötüydü ve sağlığı gittikçe bozuluyordu. Ömrünün son 6 haftasını sanatoryumda geçirdi. 3 Haziran 1924'te öldü.

Franz Kafka yaşamı baştan kaybedilmiş bir savaş olarak görsede bıraktığı eserler onu yaşamını yenilgiye uğratan ender insanlardan birisi yapmıştır.

Kapat