Sepetim (0) Sepetimi Göster
%23
Kitap | Tezkire-i Silâhdâr-Zâde Silahdar-zade Mehmed Emin | kitapambar

Tezkire-i Silahdar-ZadeEleştirel Basım

32,09 TL
- +
41,67 TL
%23
Sepete Ekle
Kargoya 3 iş gününde teslim edilir
Tezkire-i Silahdar-Zade
Tezkire-i Silahdar-Zade Eleştirel Basım
DBY Yayınları
32.09

Şair tezkireleri İslam ve Osmanlı biyografya geleneği içinde oldukça önemli bir yer tutar. Günümüze değin Türkçe şair biyografileri üzerine oldukça verimli ve değerli çalışmalar yapılmış, eleştirel edisyonlar yayımlanmış ve bu metinlerden yola çıkılarak nitelikli çalışmalar üretilmiştir. Türk Edebiyatının ilk tezkiresi Ali Şir Nevai'nin Mecalisü'n-Nefais (1491) ve Anadolu sahasının ilk tezkiresi Sehi Bey'in Heşt Behişt (1538) adlı tezkirelerinden başlayarak on dokuzuncu yüzyılda Fatin'in Hatimetü'l-Eş'ar'ına (1853) değin Osmanlı edebiyatında yazılan tezkireler arasında antoloji tipi tezkireler de önemli bir yere sahiptir. Eleştirel basımını hazırladığımız Silahdar-zade Mehmed Emin'in Tezkire-i Silahdar-zade'si (1790) sözü edilen antolojik tezkirelerin bu yüzyıldaki örneklerinden biridir. Antolojik tezkire geleneği, on dokuzuncu yüzyılda Şefkat'in Tezkire-i Şuara'sı (1814) ile sona ermiş ve başka takipçi bulamamıştır.

 • Açıklama
  • Şair tezkireleri İslam ve Osmanlı biyografya geleneği içinde oldukça önemli bir yer tutar. Günümüze değin Türkçe şair biyografileri üzerine oldukça verimli ve değerli çalışmalar yapılmış, eleştirel edisyonlar yayımlanmış ve bu metinlerden yola çıkılarak nitelikli çalışmalar üretilmiştir. Türk Edebiyatının ilk tezkiresi Ali Şir Nevai'nin Mecalisü'n-Nefais (1491) ve Anadolu sahasının ilk tezkiresi Sehi Bey'in Heşt Behişt (1538) adlı tezkirelerinden başlayarak on dokuzuncu yüzyılda Fatin'in Hatimetü'l-Eş'ar'ına (1853) değin Osmanlı edebiyatında yazılan tezkireler arasında antoloji tipi tezkireler de önemli bir yere sahiptir. Eleştirel basımını hazırladığımız Silahdar-zade Mehmed Emin'in Tezkire-i Silahdar-zade'si (1790) sözü edilen antolojik tezkirelerin bu yüzyıldaki örneklerinden biridir. Antolojik tezkire geleneği, on dokuzuncu yüzyılda Şefkat'in Tezkire-i Şuara'sı (1814) ile sona ermiş ve başka takipçi bulamamıştır.

   Stok Kodu
   :
   9786054635139
   Ebad
   :
   12.00x19.50
   Sayfa Sayısı
   :
   296
   Baskı
   :
   1
   Basım Tarihi
   :
   2016-02
   Kapak Türü
   :
   Ciltsiz
   Kağıt Türü
   :
   2. Hamur
   Dili
   :
   Türkçe
 • Yazara Ait Diğer Kitaplar
 • Yorumlar
  • Yorum yaz
   Bu eser hakkında yorum yazarak Puan Kazanabilir, Puanlarınızı Kitap Alış-Verişlerinizde kullanabilirsiniz. (Üyeler İçin)
Kapat